Haber Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 15:45 Bu haber 3212 kez okundu
 
YAZ SAATİ UYGULAMASININ KALICILAŞMASI ve OLASI SONUÇLARI
Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması hanelerin faturasını artıracak…
- Haberi
YAZ SAATİ UYGULAMASININ KALICILAŞMASI ve OLASI SONUÇLARI

Batı illerimizde sabah erken saatlerde çocuk, yaşlı, kadın ve genç risk gruplarına karşı işlenen suçlarda ve trafik kazalarında artış olasılığı….  

Uluslar arası ekonomik ilişkilerimizi ve ticaretimizi olumsuz etkileyecek..,

Dünya üzerindeki konumumuza göre normal saat, bulunduğumuz meridyene göre belirlenmektedir. İlk meridyen Londra’da olmak üzere İzmit’ten geçen 30 derece doğu meridyeni, Türkiye için normal saat dilimi yani GMT +2 olarak belirlenmiştir. (GMT: Greenwich Mean Time)
Bakanlar Kurulu`nun 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete`de yayımlanan kararıyla yaz saati uygulaması kalıcılaştırılmıştır. Buna göre 30 Ekim 2016 tarihinde saatler, 1 saat geri alınmayacaktır. Böylece yaz döneminde GMT+3 dilimine çekilen saat uygulaması bir yıl boyunca kalıcı hale getirilmiştir. 
Ülkemiz 26°ile 45° doğu boylamları (meridyen) arasında uzanmakta olup, en doğusuyla en batısı arasında yaklaşık 1600 km mesafe ve 1 saat 16 dakikalık zaman farkı vardır.
Bu nedenle yeni uygulamada geçerli kılınan ve sabitlenen GMT+3 saat dilimi ülkemizin orta ve batı kısımları için kışın sabah saatlerinde aydınlatma ihtiyacı doğuracak olması nedeniyle uygun değildir. Yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmelidir. 
İzmit’ten geçen 30 derece doğu boylamı, Londra’ya göre 2 saat ileride olup İzmit için normal saattir. Ancak Türkiye’nin tümü için referans olarak seçilmiştir. Bu durumun kışın aydınlatma ihtiyacı söz konusu olduğunda doğu illeri aleyhine eşitsizliğe yol açtığı doğrudur. 
Eğer ülkemizin coğrafi şekli ve doğu-batı yönündeki uzantılı yapısı, nüfus dağılımı, konut sayısı gibi kriterler göz önüne alınacak ise enerjinin verimli kullanımı açısından kışın en uygun noktanın en doğu ve en batı uçlarımıza en yakın noktan olan Ordu-Fatsa’dan geçen 37,5 derece doğu boylamının, yani GMT+2:30 saat diliminin referans alınmasıdır. Yine yaz saati uygulaması da yapılarak ve GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 dilimine çekilerek tasarruf miktarının daha da artırılması mümkündür. Buçuklu dilim belirleme, ülkelerin konumlarına göre dünyada başka ülkelerde de örneğin İran, Hindistan gibi kabul gören akılcı bir çözümdür.
Türkiye'de yaz saati uygulaması, yaza denk gelen 7 ay  (Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim) boyunca da Iğdır GMT+3, 45 derece Doğu meridyeni olarak 1972 yılından 2016 yılına kadar aralıksız ve tüm ülke çapında istisnasız uygulanmıştır
Saatlerin ileri ve geri alınması; toplumsal yaşamda yarattığı karmaşadan güne karanlıkta başlamanın uyku düzeni ve insan sağlığı üzerindeki etkisine; ekonomik ilişkiler ve turizm başta olmak üzere dış dünya ile uyuma varıncaya kadar pek çok açıdan tartışmalara yol açmaktaydı. Uygulama; gün ışığından en etkin şekilde yararlanma noktasında da sorgulanıyordu.
Bakanlar Kurulu`nun yaz saatini kalıcılaştırma kararının gerekçesi kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Böyle bir karar, öncelikle bilimsel ve teknik çalışmalara dayandırılmalıdır. Bu çalışma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde yapılmalı, hatta ülkemizdeki sektörel gelişimi, bölgesel elektrik tüketim paylarını da dikkate almalıdır.
Elektrik kullanımı coğrafî şartlar, iklim ve ekonomik koşullara göre değişiklik gösterir. Öncelikle altı çizilmesi gereken nokta, geniş yüzölçümü olan ülkelerde yaz-kış saati uygulamasının enerji tasarrufu açısından önemli olduğudur. Yazın günler uzun olduğundan ileri saat uygulaması devam ettirilmelidir. Yaz saatinin kalıcılaştırılmasına dair alınan karar, ne yazık ki bu noktalar dikkate alınmadan verilmiş görünmektedir.
Yaz ve kış saati için belirlenecek noktanın tespitinde ise yüzölçümü dağılımıyla birlikte bölgesel olarak enerji tüketim miktarları dikkate alınmalıdır. Hatta sektörel gelişmelerin de değerlendirilmesi enerji tasarrufu açısından önemli olacaktır. Örneğin sanayinin gelişmiş olduğu Batı ile tarım ve tarımsal sulamanın önemli olduğu Doğu arasında elektrik tüketim zamanları açısından da farklılıklar bulunmaktadır.
Nitekim yeni uygulama gün ışığından en etkin yararlanma açısından olumlu bir karar değildir. Yaz saatinin kalıcılaştırılması, kış aylarında mesainin başladığı sabah saatlerinde elektrik kullanım ihtiyacını artıracaktır. Özellikle Batı`da yer alan illerimizde güneşin geç doğacağı gerçeği ile birlikte elektrik tüketiminin yoğun olduğu bölgelerin Batı`da yer aldığı düşünüldüğünde alınan karar özellikle hanelerin elektrik faturasını artıracaktır. 
21 Aralık’ta güneşin doğuşu-batışı; GMT+3’e göre
Iğdır        : sabah 07:18 - akşam16:46
İzmit        : sabah 08:17- akşam 17:40 saatleridir.
Görüleceği üzere konu sadece elektrik tüketimi kar-zarar açısından değerlendirilemez, ülke nüfusunun üçte ikisi beş aylık kış süresince sabah karanlığında yollara düşecek, okuluna, işine, hastaneye vs gidecektir. Küçük, çocuklar, kadınlar, gençler ve yaşlılar gibi risk grupları için sabah erken saatlerde olumsuz olaylarda artış da söz konusu olacaktır.     
Uluslararası ortak uygulamalarda sorunlar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.
Dünyanın önemli bir bölümüyle birlikte 30 Ekim’de saatlerin geri alınmayacak olması ile uluslararası ilişkilerde sorunlar yaşanacaktır. Türkiye’de birçok sektör yurtdışı ile çok yakın çalışıyor. İhracatçılardan, finans piyasasına kadar birçok kesim mesaisinin önemli bir bölümünde yurtdışındaki ortak ve müşterileri ile temas halinde. Türkiye’nin ekonomik ilişkileri ağırlıklı olarak Batı ile olduğundan, bu ülkelerle aramızdaki saat farkı kritik önem taşıyor. Sürekli yaz saati uygulamasıyla kış aylarında Avrupa ile saat farkımız 2-3 saate çıkacak. Londra’da saat 09.00 olduğunda Türkiye’de öğle yemeğine çıkılacak. İki ülke arasında mesai çakışması sadece 2-3 saate inecek. Amerika ile mesai saati bağımız neredeyse kopuyor. Türkiye’de saat 17.00 olduğunda ABD’nin doğu kıyısında mesai yeni başlıyor olacak. Batı kıyılarında fark daha fazla olacak.
Hem ülkemizin boşa enerji tüketiminin önüne geçmek, yurttaşların cebini yakan elektrik faturalarının kabarmasını önlemek, batı illerimizde sabah karanlığında yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek, uluslararası ticaretimizi sıkıntıya sokmamak için ve yapılan yanlıştan geri dönülmeli, yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmeli, saat dilimleri de en uygun noktayı belirleyerek yeniden düzenlenmelidir.
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: YAZ, SAATİ, UYGULAMASININ, KALICILAŞMASI, ve, OLASI, SONUÇLARI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı