Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 16:03 Bu haber 791 kez okundu
 
YEPAŞ elektriğin Yüzde 5,5’ini Lisanssız Yenilenebilir Santrallerden Alıyor
YEPAŞ, elektriğin yüzde 5’ini illerde bulunan yenilenebilir (rüzgar – güneş – hidrolik vb) kaynaklarla üretim yapan lisanssız elektrik santrallerinden aldığını ve bunun için üreticilere 205 Milyon Liranın üzerinde ödeme yapıldığını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
YEPAŞ  elektriğin Yüzde  5,5’ini Lisanssız Yenilenebilir Santrallerden Alıyor

 

YEPAŞ’ın sorumluluk alanı içerisinde yer alan illerde bulunan yenilenebilir (rüzgar – güneş – hidrolik vb) kaynaklarla üretim yapan lisanssız elektrik santrallerinin üretimleri,  2019 yılı içerisinde 234,5 Milyon kWh’i buldu.

YEPAŞ Genel Müdürü Arif AKŞAM tarafından yapılan açıklamada “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun ve ikincil mevzuat kapsamında , kurulu gücü 1 MW’a kadar olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim santrallerinin lisans almadan kurulabilmesine imkan tanınmıştır. Bu kapsamda Şirketimizin sorumluluk  içerisinde yer alan Amasya – Çorum – Samsun – Ordu ve Sinop illerin de,  2019 yılı sonu itibariyle 259 adet santral devreye girmiş ve elektrik üretmeye başlamıştır. Bu santrallerin toplam kurulu gücü yaklaşık 196 MW’ı bulmuş olup 2019 yılı toplam elektrik üretimleri ise 234,5 Milyon kWh’a ulaşmıştır. Bu üretime karşılık yatırımcılara ödenen tutar ise 205 Milyon TL’yi geçmiştir.” İfadeleri yeraldı.

Açıklamada “Bölge illerimiz içerisinde Çorum ilimiz güneş verimliliği açısından santral kurulumunda başı çekmekte ve Çorum ilimiz de 164 santral yer almaktadır. Bu ilimizin ardından ise Amasya ve Samsun illerimiz her birinde 46 adet yenilenebilir lisanssız yer almaktadır. Yenilenebilir kaynaklar çevreyle barışık ve temiz enerji kaynakları olarak değerlendirildiği için, bu tür tesislerin kuruluyor olması çevre hassasiyeti açısından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra güneş , rüzgar ve hidrolik gibi temiz kaynaklardan üretilen her bir birim elektrik , fosil yakıt kullanımını azalttığı için aynı zamanda dışa bağımlılığımızı da azaltarak ülke ekonomimize katkı sağlamaktadır” denildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: YEPAŞ, , elektriğin, Yüzde, , 5,5’ini, Lisanssız, Yenilenebilir, Santrallerden, Alıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı