Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:57 Bu haber 969 kez okundu
 
YEPAŞ Yeşil Tarifeye Geçti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından başlatılan ve Rüzgâr ve güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarının ürettiği enerji kullanımını sağlayan Yeşil Tarife'ye, YEPAŞ da geçti.
EKONOMİ Haberi
YEPAŞ Yeşil Tarifeye Geçti

Samsunlular ve YEPAŞ’ın dağıtım ağı içinde bulunan tüm aboneler dilerlerse fiyatı normal elektrikten daha fazla olan Rüzgâr ve güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarının ürettiği enerjiyi kullanabilecekler.

 

YEPAŞ yeni dönemde uygulanmaya başlayan Yeşil Tarife (YETA) geçen görev bölgesi içerisinde ki ilk Şirket oldu.

Konuyla ilgili olarak YEPAŞ Genel Müdürü Arif AKŞAM tarafından yapılan açıklamada şöyle:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ tarafından Haziran ayı içerisinde yapılan açıklamada Yeşil Tarife (YETA) olarak adlandırılan elektrik tarifesi uygulamasının 1 Ağustosta başlayacağı belirtilmişti. Bu vizyon çerçevesinde gerekli yasal mevzuat tamamlanarak EPDK tarafından belirlenen ilk Yeşil Tarife (YETA)  ise Temmuz ayı içerisinde belirlenerek kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bizde bu kapsamda YEPAŞ Genel Müdürlük binamızın elektrik tarifesini Yeşil Tarifeye (YETA) çevirerek görev bölgemiz olan Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop illerinde bu tarifeye geçen ilk Şirket olduk.

 

YEŞİLTARİFEYE GEÇECEKLER İLAVE MALİYETE KATLANACAKLAR

 

Yayınlanan tarifeler incelendiğinde görüleceği üzere mesken, ticarethane, sanayi, tarımsal sulama abone grupları için Yeşil Tarifeler (YETA) belirlenmiştir.  Standart tarifelere göre daha yüksek fiyatlı olan Yeşil Tarifeleri (YETA) seçen müşteriler ilave bir maliyete katlanarak yenilenebilir enerjinin gelişmesine katkıda bulunabileceklerdir.

 

Bizler de hem gelecek nesillere daha temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre bırakılması hem de konunun farkındalığının artırılması adına Yeşil Tarifeye (YETA) geçme kararı aldık. 1 Eylül tarihinden itibaren Genel Müdürlük binamızda kullanacağımız elektriğin tarifesini Yeşil Tarife (YETA) olarak belirleyerek konuyla ilgili hassasiyetimizi göstermek istedik.

 

Bu tarifeye geçmek ve yenilenebilir enerjiye destek olmak isteyen elektrik kullanıcılarının başvuru yapmaları gerekmekte olup talebin yapılmasının ardından Yeşil Tarife (YETA) uygulamasına geçebileceklerdir.”

YEŞİL TARİFE NEDİR?

Rüzgâr ve güneş gibi yenilebilir enerji kaynaklarının ürettiği enerjidir. Yeşil Tarife'ye geçen vatandaşlara özel Yeşil Tarife (YETA) tarifesi uygulanacak. Bu tarifenin diğer adı da Yeşil Enerji olarak geçer. Çeşitli ülkelerde kullanımı yaygın olan yenilenebilir enerjilerin Türkiye'de de kullanım alanının artması amacıyla YETA adıyla Yeşil Tarife uygulaması başlatıldı. Yeşil enerji olarak nitelendirilen kaynaklar şöyle sıralayabiliriz. Rüzgâr Enerjisi, Hidroelektrik Enerji, Güneş Enerjisi, Jeotermal, Biokütle.

 

İŞTE YEŞİL TARİFE VE NORMAL ELEKTRİK FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: YEPAŞ, Yeşil, Tarifeye, Geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı