Haber Detayı
15 Haziran 2016 - Çarşamba 15:54 Bu haber 3261 kez okundu
 
"Yerinde dönüşüm İlkadım'da çağ atlatacak"
İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Hastane mahallesi sakinleri tarafından sabırsızlıkla beklenen yerinde dönüşüm konusunda müjdeyi verdi.
EKONOMİ Haberi

 

İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen Komşu iftarları kapsamında Hastanebaşı ve Zeytinlik Mahallesi sakinleri ile buluşan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok binlerce kişinin katıldığı iftar masalarından vatandaşlar ile sohbet etti. Başkan Tok ayrıca masaları tek-tek gezerek vatandaşların istek ve önerilerini dinledi.

 

HALKIMIZIN İSTEKLERİNİ DAHA İYİ ÖĞRENİYORUZ

 

Komşu iftarlarının bir kardeşlik sofrası olduğunu ifade eden ve bu sofraların kardeşlik bağlarını sıkılaştırdığını belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Her akşam farklı bir mahallemizde kurmuş olduğumuz kardeşlik soframızı bu akşam Hastanebaşı mahallemizde kurduk. Görüyoruz ki, Hastanebaşı ve Zeytinlik Mahallesi sakinlerimiz bu sofraları sahiplenmiş benimsemiş. İşte bu görüntü bizleri mutlu ediyor.” diye konuştu.

TÜM PROSEDÜRLER TAMAMLANDI

Hastanebaşı mahallesi sakinlerinin yıllardır heyecanla beklediği kentsel dönüşümün için  tüm prosedürlerin tamamlandığını ve kısa süre sonra dönüşümün başlayacağının altını çizen Başkan Tok,  “Hastanebaşı ve Kökçüoğlu Mahallemizde yerinde  dönüşümde çok önemli bir noktaya geldik. Biliyorsunuz ki, halkımız mağdur olmasın diye bu alanların emsalini 4 emsale çıkarmış idik. Bu arttırma ile vatandaşlarımız mağdur olmadan rahatlıkla bir dönüşüm sağlansın istedik. Biz bunları geçtiğimiz dönem belediye başkanlığımızda yaptık. Bizden sonra hiçbir şekilde çalışma yapılmadı. Allah’ın izini ile bu dönem tekrar göreve geldik ve gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarımıza tekrar start verdik. Göreve geleli iki yıl oldu.Bu bölgelerimizin yeni imar uygulamalarını bitirdik. 20 metrelik, 15 metrelik yollar, yeşil alanları ile beraber artık kim kiminle ortak onların hepsi belirlendi. Eskiden vatandaşın yeri yolda hangi parselde yeri olup olmadığı belli değildi. Şimdi biz bu sorunları tamamen ortadan kaldırdık. Askı süreleri, belediyeden meclis kararları, bütün işleri tamamlandı. Şimdi artık müteahhitler burada istediği adada sizlerle beraber görüşüp inşaat yapabilmesinin önünü açtık. Yani bu şu anlama geliyor. Vatandaşımız müteahhit ile anlaşabilirse vatandaşımızın önünde hiçbir engel kalmadı. Ama bizde İlkadım Belediyesi olarak işin başında olarak müteahhitler ile halkımız arasında aracı olmak suretiyle bir organizasyonda olmak istiyoruz. Neden diye soranlar oluyor. Halkımızın mağdur olmasın diye böyle bir organizasyonun içinde olmak istiyoruz. Allah’ın izini ile bunu da başarırsak Hastanebaşı ve Kökçüoğlu yeni kimliğine kavuşmuş olacak. Ayrıca vatandaşlarımız razı olmadan hiçbir şekilde bu işlem yapılmayacak. Önce vatandaşın rızası alınacak sonra kazma vurulacak. Dönüşüm ada bazlı olacağı için, nerede anlaşılırsa kentsel dönüşüm orada yapılacak. Anlaşılmayan imza vermeyen vatandaşlarımıza zorla geleceğiz senin yerini yıkacağız diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. İnşallah halkımızla hep birlikte bu işinde üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

İLKADIM'DA HER AKŞAM FARKLI CAMİİDE KUR'AN ZİYAFETİ

Her akşam farklı bir camiide organize edilen Kuran ziyafeti programı dün akşam Kışla Camminde yapıldı. İstanbul Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Metin Çakar ve İstanbul Mecidiyeköy İmam Hatibi Ali Derman eşsiz kıraati ile muhteşem bir Kur'an ziyafeti verdi. Huşu içinde dinlenen Kur'an-ı Kerim'in ardından teravih namazları kılındı. Kılınan teravih namazının ardından İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, camii çıkışında vatandaşların ibadetlerinin hayırlı olmasını dileyerek, bir süre sohbet etti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: "Yerinde, dönüşüm, İlkadım'da, çağ, atlatacak",
Yorumlar
Haber Yazılımı