Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 14:59 Bu haber 797 kez okundu
 
Yüzyılın Cerrahı Gazi Yaşargil 95 Yaşında
6 Temmuz 1925’de Diyarbakır Lice’de doğan bu büyük bilim insanı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in 95. yaş günü, tüm dünyadan 10.000’in üzerinde beyin ve sinir cerrahının katıldığı bilimsel bir toplantı ile kutlandı.
SAĞLIK Haberi
Yüzyılın Cerrahı Gazi Yaşargil 95 Yaşında

Yüzlerce bilim insanının yetişmesini sağlayan ve binlerce hastaya hayat veren Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil; dünyada modern beyin ve sinir cerrahisinin (nöroşirurji) kurucusudur.

 

Prof. Yaşargil, Amerikan Cerrahlar Birliği tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” olarak adlandırılıyor.

 

 “Microneurosurgery - Past, Present & Future”  (Mikronöroşirurji’nin Geçmişi, Bugünü ve Geleceği) başlıklı uluslararası “webinar” toplatısında Prof. Yaşargil; mesleki tecrübelerini, bilgi ve deneyimlerini tüm dünya beyin ve sinir cerrahları ile bir kez daha paylaştı. Bu toplantıda Harvard Üniversitesi’nden Prof. Ossama Al Mefty, Arkansas Nörobilim Enstitüsü’nden Prof. Ali Krisht, Brezilya Mato Grosso do Sul Üniversitesi’nden Prof. Paulo Kadri ve Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Uğur Türe de konuşmacı olarak katıldılar. Pandemi nedeniyle “webinar” toplantısı olarak düzenlenen bu uluslararası toplantıya, tüm dünyadan rekor sayıda bilim insanı büyük ilgi gösterdi. 

 

PROF. YAŞARGİL’İN YENİ KİTABI HAZIR

 

 Tüm hayatını modern nöroşirurji biliminin gelişimine adamış olan büyük bilim adamı, bugünlerde eserlerine bir yenisini daha ekledi. Prof. Yaşargil, daha önceki yıllarda yayınlamış olduğu “Microneurosurgery” (Mikronöroşirurji) kitapları serisinin 7. cildini de pandemi sırasında tamamladı. Bugün 95 yaşında olan, Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, mikronöroşirurji alanındaki çalışmalarına, bu alanda eğitim, öğretim ve üretimine ara vermeden devam ediyor. Hocamıza nice sağlıklı ve üretken yıllar dileriz.

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Yüzyılın, Cerrahı, Gazi, Yaşargil, 95, Yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı