Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 13:54 Bu haber 3113 kez okundu
 
Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nun Taşınmasında Yeni Skandal!...
Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 15 yıldır engelli öğrenciler için eğitim veren Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nu bilimsel olmayan gerekçeler ve raporla taşıyarak BİLSEM'e tahsis etme skandalının ardından bu kez de taşınma raporunun bilimsel ve teknik olmadığını kanıtlayan yeni bir skandal ortaya çıktı.
EĞİTİM Haberi
 Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nun Taşınmasında Yeni Skandal!...

 Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu'nun yargı kararını beklemeden apar topar taşınma işlemlerinin başlamasının ardından, engellilerin taşınacağı ve büyük mağduriyet yaşayacağı yeni okulun asansörünün olmadığı ve binanın planına göre asansör yapılmasının da mümkün olmadığı anlaşıldı.

 

Bilindiği gibi 15 yıldır engelli öğrencilere eğitim veren ve tüm planlamaları ve inşaat düzenlemeleri engelli öğrencilere göre yapılmış olan Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu, velilerin tepkisine rağman , bilimsel, akademik ve teknik olmayan bir raporla,  aksine müfettiş raporları da olduğu halde taşınma kararı alınmış ve velilerin yürütmesinin durdurulması talebi ile yargıya başvurmasına  rağmen apar topar taşınma işlemi başlatılmıştı.

 

Üstün zekalı öğrencilerin eğitim, öğretim yapacağı BİLSEM'e tahsis edilen Zafer Özel Eğitim Meslek Okulu da BİLSEM Öğrencileri için  eşya ve dersane düzenlemesi ödeneği bile ayrılmadan  kullanılmış toplama eşyalarla faaliyete geçirilmeye çalışılmıştı.

 

Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okulun taşınması için düzenlenen raporun bilimsel temelden ne kadar uzak, teknik ve eğitimden bihaber hazırlandığı,okul taşınmaya başladıktan sonra ortaya çıktı.

 

Tamamen sağlıklı öğrenciler için planlanmış olan ve engelli öğrencilere tahsis edilen  Taflan Yalı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin asansörleinin olmadığı ve teknik olarak  yangın merdiveni dışında hiçbiryere asansör yapılamayacağı ortaya çıktı. Ortopedik ve zihinsel engelli olan öğrencilerin, üst katlarda eğitim görmesi mümkün göülmediği gibi, bu öğrencilerin rahatsızlanmaları durumunda üst katlardan ait kata taşınabilmeleri de zora girdi.

 

Teknik insanlar, yangın merdiveninin yıkılşarak asansör yapılmasının mümkün olmadığını, bu gerçekleşirse okulda yangın çıkması halinde ğrencilerin ve çalışanlarının can güvenliklerinin tehdit altında olduğunu bildirdiler.

 

Zihinsel, fiziksel engeli olan çocukların gerçekçi olmayan nedenlerle yerlerinden edilerek velileri ile birlikte mağdur edilmelerinden ve üstün zekalı BİLSEM öğrencilerinin , olumsuz koşullar nedeniyle taşınan okula derme çatma ve toplama eşyalarla yerleştirilmeleri ile ortya çıkan ve herkesi mağdur eden bu uygulamanın mahkeme kararı beklenmeksizin iptal edilip edilmeyeceği, Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın  ve İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'in konu ile ilgili çözüm üretip üretmeyeceği ve açıklama yapıp yapmayacakları merak konusu oldu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , Zafer, Özel, Eğitim, Meslek, Okulu'nun, Taşınmasında, Yeni, Skandal!...,
Yorumlar
Haber Yazılımı