Haber Detayı
29 Ekim 2016 - Cumartesi 12:42 Bu haber 2172 kez okundu
 
Zeybek: Ortadoğu’daki ülkelerinden farklılığımız Cumhuriyettir
CHP Samsun Milletvekili Kemal ZEYBEK; Cumhuriyet yönetimi; yönetenlerin Halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir.
- Haberi
Zeybek: Ortadoğu’daki ülkelerinden farklılığımız Cumhuriyettir

Cumhuriyet yönetimi, Egemenlik hakkını bir kişi veya aileye bırakmaz. Monarşi ve oligarşik yönetimlerde yetkiler kişi veya ailelerde olabilir. Cumhuriyet yönetimlerinde oy kullanma hakkına sahip yurttaşlar kullandıkları oylarla yönetimi belirler, gerektiğinde yönetenleri değiştirirler. Cumhuriyet yönetimlerinin en belirgin özelliği, Güçler ayrılığıdır, Yasama, Yürütme, Yargı organları birbirinden bağımsız bir birini dengeli bir biçimde denetleme esası üzerine kurulmuş yönetim sistemidir.
Birinci Dünya savaşı ve sonrasında Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları Osmanlı İmparatorluğunun bakiyesinden genç Türkiye Cumhuriyetini kurmuşlardır. Yönetim biçimi olarak Cumhuriyet’i benimsemişlerdir.
Anadolu ve Rumeli topraklarında Cumhuriyet Güneşi ile aydınlanma hareketi başladı, Latin alfabesine geçişle birlikte; karma eğitimle  (kız-erkek) okullara gitmeye, hızla okur, yazar oranı yükselmeye başladı. Toplumda kadının önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk; Özellikle genç kızların eğitimine büyük önem vermesi sonunda okur, yazar ve okullaşma oranları yükselmiş, Çağdaş batı medeniyetlerine yaklaşılmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra; Yeniliklerle beraber Demokratik kurallarda hayata geçirilmeye başlanılmıştır. Seçme, seçilme hakkı ile yurttaşlık, bilinci ve sorumluluk duygusu yerleştirilmiştir.
CHP Samsun Milletvekili Kemal ZEYBEK; Ortadoğu’daki ülkelerinden farklılığımız; Cumhuriyetin temel nitelikleri sayesindedir. Ortadoğu coğrafyasında emperyalistlerin yaptıklarına bakınca, bölgede yaşayan gurupların onlara ortam oluşturduğu da bir gerçektir. Cumhuriyet yönetiminde Özellikle laik’lik ilkesi tolumda kaynaşma sağlamış ve bir arada kardeşçe yaşamak mümkün olmuştur. Ülkemizde aynı mahallede, apartmanda yaşayan farklı inanç ve düşünceye sahip insanlarımızın kavgasız yaşaması çok önemlidir, Bir arada yaşayan yurttaşlarımız akrabalık bağları kurmaya başlamış olmaları da önemli bir kaynaşma vesilesi olmuştur. Cumhuriyet değerlerine, ilkelerine, yeniliklerine hep beraber sahip çıkalım.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Zeybek:, Ortadoğu’daki, ülkelerinden, farklılığımız, Cumhuriyettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı