Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 18:02 Bu haber 1521 kez okundu
 
Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti, şimdi fabrika kuruyor
29 Yaşındaki Gıda ve Kimya Mühendisi Duygu Yılmaz, zeytin çekirdeğinden ürettiği bioplastik ve çalışmaları ile ulusal ve dünya çapında 30 a yakın ödül alarak büyük bir başarıya imza attı.
EKONOMİ Haberi
Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti, şimdi fabrika kuruyor

Zeytin çekirdeğinden  biyoplastik üretti,  şimdi fabrika kuruyor

 

Samsun dün,  Dünya çapında bir ilke imza atmış genç bir Türk Kızı ve arkadaşlarını ağırladı.

 

Serra Otel’de düzenlenen tanıtım programında konuk olan Duygu Yılmaz örnek olabilecek başarı hikayesini anlattı.

 

Dünyada ilk ve tek ;  Zeytin Çekirdeğinden bioplastik’e giden müthiş yolculuk!...

 

 

Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti, şimdi fabrika kuruyor..

 

Duygu Yılmaz. 29 yaşında…  Gıda ve Kimya Mühendisi…

 

Babasının midesini rahatlatması için  zeytin çekirdeği yutmasından esinlenerek, dünya çapında muhteşem bir buluşa imza attı.

 

Zeytin çekirdeği ve atıklarından tamamen doğal biyoplastik granüller üreten bir biyoteknoloji girişimi gerçekleştirdi.   Doğaya uyumlu plastik üretti.

 

Normal plastik,  450 yılda doğada yok olurken,  Duygu Yılmaz’ın ürettiği biyoplastik  üç ayda yok oluyor..

 

 İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hem kimya hem de gıda mühendisliği eğitimi alan Duygu Yılmaz, Bir süre, kurumsal hayatta kalite mühendisi olarak çalıştıktan sonra Plastikle ilgili problemleri çözmek ve biyoplastik pazarındaki eksiklikleri gidermek amacıyla, zeytin çekirdek ve atıklarından tamamen doğal biyoplastik granül üreten biyoteknoloji girişimi olan “Biolive”i kurdu...

 

 

Uzun süren araştırmalar sonunda zeytin çekirdeklerini öğüttü. Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretti. Bununla da kalmadı, zeytin çekirdeğinin içinde güçlü bir antioksidan madde olan ve   İsviçre’de  kanser tedavisinde de kullanılan  Alorepein’i keşfetti.

 

 

Biyoplastik pazarına girdi. Ve zeytin çekirdeklerinden tamamen doğal biyoplastik granüller üreten girişimi gerçekleştirdi.  Doğada çok uzun sürede kaybolan, insan ve çevre sağlığı açısından da çok ciddi zararları olan normal plastiklere alternatif biyoplastik’i üretti.

 

 Biyoplastikler mısır koçanı, şeker kamışı gibi maddelerden üretiliyor. Ama Duygu Yılmaz,  gıda yerine  zeytin çekirdeğini plastiğe çevirerek müthiş bir buluşa imza attı.

 

Hammaddenin (biopura), kanserojen olmadığı ve toksik madde içermediği kanıtlandı. Doğal bir madde olduğu ve üç ay içinde doğada kaybolduğuna dair sertifikaları da var. Duygu Yılmaz  hammadde satıyor,  o hammadde ile çeşitli ürünler tasarlanıyor.

 

Zeytin çekirdeğinden, çevreci bir ürün olarak doğada 1 yıl içerisinde kaybolan Bioplastik, paketlemede kullanıldığında ürünlerin raf ömrünü uzatmasının yanısıra geri dönüşümlü, anti-mikrobiyal, anti-viral ve anti-kanserojenik özellikleri sayesinde otomotiv, tıbbı malzemeler, beyaz eşya, mutfak ve bebek ürünlerinde de kullanılabiliyor.

 

 

İlk zamanlarda  destekleyen olmadı. Part time çalıştı, kazandığı parayı da laboratuvar cihazlarına yatırdı. Sonra  bir şirket yatırım desteğinde bulundu. Sonrasında devlet destekleri, yurtdışı destekleri derken 2.5 yılda 30 milyon dolarlık bir şirket haline geldi. Bu, dünyada eşi benzeri olmayan bir buluş oldu.  Buluşu ve kadın girişimciliği üzerine yaptıkları literatüre geçti. İngiltere’den Amerika’da tez konusu oldu.

 

Gülay Yılmaz, Türkiye’de yılda 500 bin ton, dünyada ise yılda 6 milyon ton zeytin çekirdeği üretildiğini söylüyor. Ve zeytin çekirdeğinin işlenmesi ile Türkiye’de yılda 18 milyar dolarlık bir Pazar oluşacağını belirtiyor.

 

Şimdilik ayda 10 ton olan zeytin çekirdeğinden hammadde üretimi, yapımı devam eden fabrika ile aylık 2 bin  ton kapasiteye çıkacak.

 

Bir başka katkı da ,  çöpe atılan bir ürün olan zeytin çekirdeği  artık sanayide, Duygu Yılmaz tarafından çevreci üretime katkı sağlayan muhteşem bir hammadde olarak topluma kazandırıldı ve dünyada kullanılmaya başladı.  

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Zeytin, çekirdeğinden, biyoplastik, üretti,, şimdi, fabrika, kuruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı