Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 16:57 Bu haber 1356 kez okundu
 
Zirai Öğrenimin 174. Yılı Kutlanıyor
Zirai Öğrenimin 174. Yılı Atatürk Anıtı’na Çelenk Koyma Töreni İle Başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
 Zirai Öğrenimin 174. Yılı Kutlanıyor

 

Anıt Önünde bir araya gelen Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetici ve Üyeleri Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Anıta Çelenk koydular.

Burada Bir konuşma yapan  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı   Hasan ÇOBANCI , “Ülkemizde ilk tarımsal eğitim-öğretim faaliyetleri 10 Ocak 1846 yılında başlamıştır. Bugün 174. yıl dönümü nedeniyle; Cumhuriyetin kuruluşu sonrası kalkınmanın ancak tarım ile gerçekleşeceğini görmüş ve "MİLLİ EKONOMİNİN TEMELİ ZİRAATTIR" söylemi ile  ziraat alanındaki kalkınmanın ülkemiz açısından önemini vurgulayan Mustafa Kemal ATATÜRK' ün huzurundayız. Camiamıza kutlu olsun.

Dünyada ve ülkemizde nüfus hızla artmaktadır. Bu da daha fazla üretimi, doğal kaynakların, kırsal alanların dokusunun bozulmadan üretime kazandırılmasını gerekli kılmaktadır. Ancak ülkemizde ve bölgemizde toplam istihdamın içinde tarımın payı ve tarımla uğraşan genç nüfusun sayısı her geçen yıl azalmakta, dolayısıyla tarımla uğraşan nüfus giderek yaşlanmaktadır.” Dedi.

İŞSİZLİK HER ALANDA ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Tarım eğitimi alan meslektaşlarının sayısının her gün arttığını belirten Çobancı, “Tarımsal üretimin gerilediği, tarım arazilerinin amaç dışı kullanıldığı, ekilen arazilerin küçüldüğü bir ortamda tarım eğitimi almış meslektaşlarımızın sayısı her geçen gün artmakta işsizlik her alanda ÇIĞ gibi büyümektedir.

Ülkemiz enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatımızı her alanda etkileyen bir ekonomik kriz içindedir. Bu krizden kurtulabilmek için;

  • İthalata dayalı ekonomik politikalar yerine üretim ekonomisini,

  • Sermaye öncelikleri yerine kamusal çıkarları,

  • Lüks ve savurgan yönetim anlayışları yerine tasarrufları,

  • Gündelik politikalar yerine planlı kalkınmayı

kabul eden anlayış bir an önce benimsenmelidir.

Doğal varlıklarımız gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız yaşam kaynaklarımızdır. Bugün iklim değişikliği kapsamında yaşanmaya başlayan sert rüzgarlar, hortumlar, seller, kuraklık ve sıcaklık dalgaları üretimimizi, üreticimizi dolayısıyla tüm halkımızı olumsuz etkilemektedir. Rant uğruna ortaya çıkan çarpık kentleşme, yeterince inceleme ve değerlendirme yapılmadan inşa edilen ve halen inşa edilmeye çalışılan enerji yapıları ve madencilik faaliyetleri doğal varlıklar üzerinde yıkım derecesinde tahribata yol açmakta ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini tetiklemektedir.” Diye konuştu.

TARIM TOPRAKLARI HIZLA İMARA AÇILIYOR

Çobancı konuşmasının kalan kısmında şu ifadelere yer verdi: “Bugün tarım toprakları maalesef hızla imara açılmakta, ileride telafisi mümkün olmayan bir durum ortaya çıkarmaktadır. Ovalarımıza havayı, suyu, toprağı kirleten santraller kurulmuş, halende kurulmaya çalışılmaktadır. Çarşamba ilçemiz Eğercili Mahallesinde kurulmaya çalışılan Biyokütle Enerji Santrali bunlardan birisidir. Tarım topraklarının üretim dışına çıkarılmasında, alternatif alan arama konusuna gerekli özen gösterilmeli, temel yaklaşım tarım ve su kaynaklarının korunması olmalıdır.

Cumhuriyetimizin değerlerinin yok edilmeye, çiftçilerimizin topraksızlaştırılarak ve girdilerinin yükseltilerek üretimden vazgeçirilmeye çalışıldığı, doğanın acımasızca tahrip edildiği, derelerimizin, kıyılarımızın, ormanlarımızın yağmalandığı, halkımızın giderek fakirleştiği, devletin kaynaklarının yapılan özelleştirilmelerle yok edildiği, kamusal kaynaklarımızın ülke ekonomisindeki açıkların kapatılması amacıyla sermayedarlara peşkeş çekildiği rant odaklı politikalarla Tarımsal Öğrenimin 174. yılında da Ziraat Mühendisleri Odası olarak bilimden, emekten, üretimden, mühendisten ve tüm teknik elemanlardan yana tavrımızı titizlikle ve kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Zirai, Öğrenimin, 174., Yılı, Kutlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı