Haber Detayı
07 Ekim 2017 - Cumartesi 20:38 Bu haber 3142 kez okundu
 
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı
Dün Samsun Anemon Otel'de başlayan ve Türkiye'deki 27 Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı ve KKTC Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı'nın da katıldığı TMMOB ZMO 45. Dönem 2. Danışma Kurulu toplantısı devam ediyor.
DÜNYA Haberi
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı


Toplantının bugünkü resmi açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. 

Toplantının açış konuşmasını Samsun ile ilgili bilgiler vererek  yapan ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Samsun ZMO'nun bin'in üzerinde üyesi olduğunu belirterek," Samsun'un tarım şehri Vurgusunu dile getirmek için bu toplantıya samsun olarak ev sahipliği yapıyoruz. Meslek örgütü olarak örgütlülüğümüzün devamı için  bu çalışmalar gereklidir. ZMO 81 ilde örgütlü bir yapıya sahiptir. 27 İlde şube olarak , diğer illerde ise temsilcilikler olarak örgütlenmiştir.
Samsun'un ve Türkiye'nin kalkınması için tarımın ivme kazanması önemlidir. Samsun'da 378 bin 118  hektar tarımsal üretim yapılan arazi var. Bunun 230 bin 291 hektarı ekilebilir alanlarımızdır. Sebze ekilen arazilerimizin miktarı, 28 bin 908 hektardır.

Bu kadar araziye, 2 verimli ovaya ve 2 büyük ırmağa rağmen Samsun'da tarım istenilen düzeyde gelişememektedir.  Hayvancılık konusunda büyüme yakalayamıyoruz. 2 Ovamızda taban suyu sorunları var. Suyumuzun ekonomik kullanımında da büyük sorunlar yaşıyoruz. Havza ve Vezirköprü'de ayçiçeği üretimi geliştirilmelidir.  Samsun ve Türkiye'de tarımsal gelişme için  doğru yerlere doğru kaynaklar yönlendirilmelidir.
Samsun'da seracılık da geriye doğru gitmektedir. İnsanlarımız seracılıktan uzaklaşıyor. Sera yenileme oranı düştü.
Fındık gelir olarak en büyük ihraç kalemimiz. Meyvecilikte de Samsun ivme yakalayamadı. Kivi alternatif ürün olarak bölgemiz için en iyi seçenek ancak, depolama ve pazarlama konusunda üretici bilgilendirilmelidir.
Su ürünleri alanında Türkiye'de yetiştiriciliğn 50'si Karadenizdedir. 586 balıkçı gemisi vardır. 5 baraj gölü ve 4 doğal göl ve lagün kiradadır." dedi.


Daha sonra ZMO Genel Başkanı Özden Güngör söz aldı. Güngör, Zeytinliklerin imara açılmasını sağlayan yasa tasarısının 7. kez TBMM 'den geri döndüğünü belirterek başladığı konuşmasında Türkiye tarım politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ToplantıyaSamsun Vali Yardımcısı Hakan Kubali,  Elektrik Mühendisleri Odası Samsun  Şube Başkanı Mehmet Özdağ, TDKD Samsun İl Koordinatörü    Dr. Bülent Turan  da katılarak birer konuşma yaptılar.

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ZMO, 45., Dönem, II.Danışma, Kurulu, toplandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı
ZMO 45. Dönem II.Danışma Kurulu toplandı
Yorumlar
Haber Yazılımı