Yazı Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 11:59 Bu yazı 1623 kez okundu
 
Çarşamba Şeker Fabrikası Tekrar Açılacak Mı ?
Ünal IŞIKER
 
 

 

 

Uzun süredir çalışmayan Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden açılması AK partili bazı milletvekillerinin girişimi ile yeniden gündeme gelmiş durumda.

 

 Bu amaçla 30 Aralık 2019 tarihinde Çarşamba Şeker Fabrikasında;  Samsun Valisi sayın Mustafa Kaymak, Samsun milletvekili  Fuat Köktaş ile Fabrika yetkilileri, Ziraat Odası   Başkanları, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ve çiftçilerin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. . Toplantıda fabrikanın açılması için,   ekim bölgesi olan Çarşamba ve Bafra bölgeleri ile Kavak bölgesi ve Ladik ilçesinde 2020 yılında en az 150 bin ton şeker pancarının üretilmesinin şart olduğu, bu yönde üreticilerin teşvik edilmesinin gerekliliği üzerinde duruldu.

 

Çarşamba şeker fabrikası 1989 yılında faaliyete geçmişti. 2011 yılına kadar da faaliyetini sürdürdü. Sonra faaliyetini durdurdu.

 

Çalıştığı süre içinde 1500 işçi ve Mühendise istihdam sağlayan bu Fabrika niçin kapatıldı? Şimdi niçin açılmak isteniyor?

 

Fabrika 300 bin ton pancar işleme kapasitesine sahip olup, en verimli çalıştığı dönemde 250 bin ton pancar işlemiş.

 

Her şeyden önce şunu belirtmekte yarar var. Çarşamba Şeker Fabrikası gerekli fizibilite çalışmaları yapılmadan o dönemin siyasetçilerinin kararı ile kurulmuş bir fabrika. Bu nedenle Fabrika üretime başladıktan sonra; gerek kendi ekim bölgesinden yeteri kadar pancar temin edilememesi nedeniyle, gerekse özellikle Çarşamba ve Bafra ovalarında yetiştirilen pancarın şeker oranının  yüzde 16’nın çok altında (yüzde 10 civarında) olması nedeniyle önemli sorunlar yaşanmış.

 

Samsun ilinde en önemli şeker pancarı ekim alanları Havza ve Vezirköprü ilçelerin bulunuyor.. Bu ilçedeki üreticiler Pankobirlik’e ait Amasya Suluova Şeker Fabrikasına pancarını veriyor.

 

Çarşamba Şeker Fabrikasının ekim bölgelerinden Kavak’da ekim alanı çok az. Ladik’de ise en iyi dönemde ancak 3000 ton pancar üretilmiş. Çarşamba bölgesi ise fındık ve kavakla kaplanmış durumda. Kalan bir kısım arazide de sebze yetiştiriliyor. Üstelik bu bölgedeki taban arazilerde drenaj problemi yaşanıyor. Dolayısıyla Çarşamba çiftçisi pancar ekimine sıcak bakmıyor.

 

Bu durumda Fabrikayı çalıştırabilecek pancarın en fazla üretilebileceği bölge Bafra oluyor. Bafralı çiftçileri şeker pancarı ekimine  teşvik etmek amacıyla.  9 Ocak Perşembe günü Bafra Ziraat Odasında bir toplantı düzenlendi.

 

 Bafra Kaymakamı  Cevdet Ertürkmen ve Ak Parti milletvekili  Orhan Kırcalı’nın katılımı ile düzenlenen toplantıda Çarşamba Şeker Fabrikası Müdürü Akif Ulukaya toplantıya katılan çok sayıdaki üreticiye, şeker pancarı ekiminin çiftçilere sağlayacağı yararları anlatmaya çalıştı. Fabrikanın çalışması için üreticilerden destek istedi.

 

Toplantıda çiftçiler pancar alımı için Bafra’da  kantar kurulmasının şart olduğunu, aksi takdirde fabrikaya teslim yapmalarının mümkün olmadığını söylediler. Fabrika Müdürü Şeker Fabrikalarının artık pancarı doğrudan fabrika teslimi aldığını kantar kurmalarının mümkün olmadığını dile getirdi. Bafra’da kantar (alım merkezi) kurulmazsa   çiftçinin bu konuya sıcak bakmadığı ortaya çıktı.

 

 Üreticiler kendi aralarında konuşurken bir çiftçinin arkadaşlarına “Ben çeltik ekiyorum dönümden en az net 2000 lira kar elde ediyorum.Üstelik makineyle  yaptığım için bana bir zorluğu da yok. Pancar ektiğimde taş çatlasa dönümde 1000 lira karım olacak. Birde Fabrikaya pancarı götürme derdi var. Bu iş bize göre değil” dediğini duydum.

 

Toplantı dağılırken  bu işlerin faal olarak içinde bulunan bir çiftçiye durum ne diye sordum. Cevabı tek kelimeyle çok anlamlıydı: “Ekmeyecekler.”

 

Gönül ister ki, Samsun’da tarımsal sanayi gelişsin. Mühendis ve işçilere istihdam alanı açılsın.. Ancak görünen o ki, Çarşamba Şeker Fabrikasının yeniden üretime başlaması çok zor görünüyor.

 

 

 
Etiketler: Çarşamba, Şeker, Fabrikası, Tekrar, Açılacak, Mı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı