Yazı Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 17:07 Bu yazı 928 kez okundu
 
İLKADIM CHP’DE YAPILAN İTTİFAK MI, İLHAK MI?
Alper Aktaş
 
 

 

 

İlkadım’da yapılan Millet ittifakı süreci oluşumu kamuoyunda paylaşıldığına ve kanımca çok büyük hata yapıldığına göre üzerinde konuşulmayı hak eder.

 

Kol kırılır yen içinde kalır sözü, emeğe dayalı kitle partileri için uygun değildir. Çünkü kırılan kol saklanırsa kangren olur ve kadro partilerinden farklı olarak kitle partilerinde yanlışları savunma taraftarlığı yoktur.

 

CHP’si de emeğe dayalı kitle partisidir ve yüzyıllık ömrünün sırrı bu doğruları savunma inancıdır. Yazımın dayanağı da budur.

 

Mevcut başkanlık sistemi ülkemizi hızla ikili bir yapıya sürüklediğinden siyasi organizasyonları ittifaka mecbur kılmaktadır. Mesele ittifak adı altında ilhaka maruz kalmamaktır. Maalesef bazı yöneticiler elinde, ittifak bir ilhaka maruz kalmaya kolaylıkla dönüşür. Bugün itibarıyla CHP’nin İlkadım’da yaşadığı da budur.

 

Ülkemizin geleceği için ikili sistemin sakıncaları sosyal demokratların her fırsat ve platformda dile getirilmelidir.

 

Hiç istemesek de, siyasi yaşamın gerçekleri de göz önünde bulundurularak ittifak zorunluluğundan sakınamayız elbette.  Ancak terimler kavramsal olarak doğru düşünülmeliydi ve o doğrultuda davranış sergilenmeliydi.

 

Üzülerek görmekteyiz ki Samsun ve özellikle İlkadım özelinde CHP Örgüt yönetimleri, sonuçları vahim olan yanlış politikalar uygulamış, bu süreci CHP için çok fena yönetmişleridr.

 

İttifak, TDK sözlüğünde anlaşma, uyuşma, bağdaşma anlamındadır.

 

Yani İlkadım’da CHP, İYİ parti ile bir ittifak yapmış, bir anlaşma sağlamıştır. Demiştir ki ben İlkadım Belediye Başkan adayı çıkarmıyor senin belediye başkan adayını destekliyorum.

 

Eğer bunu ben İlkadım’ı tamamen size bırakıyorum olarak okursanız buna ittifak değil, ilhak olmak denir. İlhak etmek sözlük anlamı (yine TDK ya göre) katmak, bağlamak, egemenliği altına almak demektir.  

 

İttifak halini sadece kelime anlamı olarak göz önüne alırsanız, ittifak kavramına yaklaşamazsınız. İttifakın iki amacı vardır; seçimi birlikte kazanmak ve belediyeyi birlikte yönetmek. Birlikte vurgusu bu kavramın en önemli kısmı.

 

İttifaktan kasıt sadece seçimi kazanmak değil, seçim sonrasında yerel yönetimde söz sahibi olabilmektir. Her bir CHP üyesi bugün şunu sorgulamalıdır; “seçimi Millet ittifakı olarak kazandığımızda yerel yönetimlerde etkin olacak meclis üye sayısına sahip miyiz?”.

 

İlhak kelimesinin tanımladığı amaç ise kurulu bir yapıyı kimliksizleştirerek kendi bünyesine katmaktır. Yani “ilhak” kimliksizleştirme üzerinde oluşur. Ki kimi zaman bu durum sosyal demokrasiyi savunmak yerine başka ülküleri savunmaya insanı sevkedebilir.

 

İttifak kavramı milletvekili seçimlerine ait bir durum olduğundan yerel yönetimler seçiminde ittifaklar yasal düzenlemeye sahip değil. Bu sebeple ortak liste yapılacaksa eğer, şimdi İlkadım’da olduğu gibi adayların CHP’sinden istifa ederek İYİ partiye üye olmaları gerekli ki ortak listede yer alabilsin.

 

CHP İlkadım İlçe başkanlığınca kurulan mevcut ittifakta beş meclis üyesinin üçü CHP yönetim kurulunu oluşturan üyeler olduğundan CHP sinden istifa ederek İYİ partiye katılmış olmaları gereklidir. Bir başka ifadeyle CHP lkadım İlçe yönetiminin bir kısmı üyeliklerinden istifa ederek ittifakın diğer partisinin ilhakına sebep olmuştur.

 

İttifakı kurgulayan Samsun CHP il ve İlkadım CHP İlçe yönetimi sadece seçim kazanmak olarak düşünmüş ve seçim kazanıldıktan sonra İlkadım belediyesini yönetme iddiasında bulunmamıştır. Böyle bir davranış en hafif tabirle bir skandaldır, vebali büyüktür.

 

İlkadım CHP İlçe başkanı ve yönetimi sadece beş meclis üyesi adayına razı olmuştur. 24 Haziran milletvekilleri seçimi sonuçlarına göre İlkadım için Millet ittifakını oluşturan CHP nin oy oranı İYİ partinin iki katıyken, CHP İlkadım İlçe yönetim kurulu kapalı kapılar ardında tüm insiyatifi diğer partiye bırakmıştır.

 

Seçim sonrası İlkadım belediyesi Millet İttifakı tarafından kazanıldığında mevcut dağılımla CHP’nin söz sahibi olması mümkün değildir. Böyle bir durumda CHP üyesi ve seçmeni sandıktan Millet ittifakını çıkardığında, yerel yönetimlerde söz sahibi olma noktasında seçimi kazanması maalesef mümkün değildir.

 

Hatırlanacağı üzere 2014 yerel seçimlerinde İlkadım’da CHP dört meclis üyesini kazanmıştır. Oysa Millet ittifakı içinde yer alan CHP, İlkadımlı seçmenin tümünün oylarını alsa bile sadece beş CHP kökenli üye olacaktır.

 

Bu noktada onurlu bir duruş ve tavır sergileyerek CHP den istifa ederek bağımsız aday olan sayın Cengiz Akşan’ı ayrı tutuyor, çabasını alkışlıyor ve destekliyorum.

 

Başka bir ifade ile CHP İlkadım İlçe örgütü, 31 kişilik belediye meclisinin en fazla 5 üyeliğine talip olmuştur. Bu davranış akıl, bilimle ve mantıkla izah edilir değildir. CHP İlkadım İlçe başkanlığı, başka partiyi ve mensuplarını koruyacak açıklamalarından önce CHP üyesine bu durumu açıklamalıdır.

 

Oysa ittifak ruhu; hem seçimi kazanmak hem de belediyeyi yönetmek üzerine inşa edilmeliydi. Öncelikle Belediye başkan adayı, merkez tarafından belirlendiği için İl ve ilçe örgütlerinin yapabileceği bir şey yoktu. Fakat meclis üyelikleri oluşumunda CHP yöntemi belirlemede ön alabilecek basireti gösterebilmeliydi.

 

Sözünü edeceğim yöntemleri ittifak çalışması öncesi CHP İlkadım İlçe başkanına bizzat ilettiğimi belirtmek isterim. Ancak daha sonra ulaşabilmek mümkün olmadı.

 

Bunun için iki ayrı yöntem izlenebilirdi.

 

İlki, her iki partinin ayrı meclis üyesi listesi vermesiydi. Bu yöntem ile hem ittifaka katkı veren organizasyonların katkı oranları ortaya çıkacak, ittifakın natürünü halk sandıkta meclis üyelikleri kompozisyonunu sağlayacak ve ittifakın seçim sonrası yerel yönetimlerde terkibinin oranlarını oluşturacaktı.

 

İttifak partilerinin 10 baraj sorunu olmadığına göre bu yöntem yapılabilirdi. Kontenjan meclis üyeleri için önceki seçimlerde yapılan bir düzenleme ile seçimi kazanan meclis çoğunluğu değil meclis başkanı ile meclise girmektedir. Böylece ayrı listeler halinde girilmesinin bir sakıncası olmuyordu. Benim için öncelikli ve en kolay yöntem buydu.

 

İkinci yöntem ise, ittifak partilerinin ortak bir liste ile seçime girmeleri.

 

Bu durumda, tüm detaylar iyice düşünülmeli ve seçim sonrası yönetimde söz sahibi olabilecek bir anlaşma sağlanmalıdır. Bu durumda mesela, başkan yardımcısının CHP kökenli olması, fermuar tarzında sıralanan her iki parti adaylarının listelenmesi düşünülmeliydi.

 

Yukarda sözünü ettiğim kavramsal açıklamalar ışığında İlkadım’da olan duruma ittifak mı yoksa ilhak olunmak mı demeliyiz?

 

Kişisel olarak ben bir ittifak görmüyorum. Şiddetle bu duruma itiraz ediyorum. CHP’nin geleceğin aydınlık gücü olması açısından sosyal demokrat değerler ve liyakat esasına uyulması olmazsa olmaz bir unsur. Kişiler gelir geçer, CHP baki kalır. CHP’sine akıldan, bilimden ve sosyal demokrat değerlerden uzak her davranış büyük zarar vermektedir. Bir CHP üyesi olarak gördüğüm bu yanlışlığı ifade etmeyi sorumluluk olarak görüyorum.

 

Değerlendirmesini cefakar CHP üyesi yapacaktır kuşkusuz.

 

Son olarak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sn Hayati Tekin, sevgili dostum Cengiz Akşan’ın İlkadım’da belediye meclis üyeliği bağımsız adaylığı 31 Mart yerel seçimlerde yüreğimizi kanatlandırıyor. Ülkemizin tüm sathında martın sonu bahar inancı, İlkadım’da yaşadığımız vahameti bir nebze hafifletiyor.

 
Etiketler: İLKADIM, CHP’DE, YAPILAN, İTTİFAK, MI,, İLHAK, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı