Yazı Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 12:24 Bu yazı 487 kez okundu
 
Samsun’a Yayılan Koku ve Hayvancılığımızın Durumu
Ünal IŞIKER
 
 

Civar illere dağıtılmak üzere gemiyle Samsun limanına gelen 20 bin kasaplık Angus sığırından şehre yayılan koku,  hayvancılıkla ilgili milli bir politikamızın olmadığının da bir  göstergesi.

Ülkemizde sürekli yurt dışından hayvan ithal etmek, hayvansal üretimi arttırıp bu sektörü ithalata bağlı olmaktan çıkarmaya tercih ediliyor. Uygulanan yanlış politikalar yerli üreticinin zarar etmesine, hayvancılığı bırakmasına neden olurken, bir yandan da ithalata bağımlılığı arttırıyor.

            Türkiye 1987 yılından beri yurt dışından damızlık sığır ithal ediyor. 2010 yılından beri de  besi sığırı ithal ediyor. Son yıllarda da  et ithal etmeye başladık.

Et ve süt üretiminde ana materyal süt hayvanıdır. Süt veren ineğin erkek danaları belli bir yaştan  sonra besiye alınarak  et üretimine katkı sağlar. Süt üreticisi zarar ederse ve hayvanlarını elden çıkarıp bu işin devamlılığını sağlamazsa bu durum kısa bir zaman sonra   hem süt üretiminin hem de et üretiminin düşmesine neden olur. Dolayısıyla hayvan ithalatının sonu gelmez.

Hayvancılıkla ilgili politika belirlerken Türkiye’nin öncelikle bu kısır döngüden kurtarılması  gerekir. Bununda ilk şartı yem fiyatı ve süt fiyatı arasındaki paritenin belirlenmesidir. Süt üreticisi  sattığı  1 litre sütle 1,5 kg fabrika yemi alabilmelidir. Yani  süt fiyatı yem fiyatının en az 1,5 misli olmalıdır. Devletçe uygulanan süt teşvik primi de buna göre belirlenmelidir. Eğer üretici sütünü daha düşük fiyatla satmak zorunda kalırsa aradaki farkı teşvik olarak devlet üreticiye ödemelidir.  Böyle bir destek sistemi uygulandığında; üretici hayvancılıktan kar edeceği için bu işin devamlılığı sağlanacak, sonuçta ülke et ve süt üretiminde kendine yeterli duruma gelecektir. Şu anda çeşitli kalemler altında (süt primi, hayvan ve buzağı desteği, yem bitkileri desteği v.s.) hayvancılığa birtakım destekler yapılıyor. Ama üretim artışı yönünde beklenen sonuç bir türlü sağlanamıyor. Tüm bu desteklerin yerine 1’e 1,5 paritesine göre süt teşvik primi verildiğinde ve bu prim gecikmeden  mümkün olan en kısa zamanda üreticiye ödendiğinde daha iyi netice alınacaktır. Gereksiz bir takım bürokratik işlemlerde ortadan kalkacaktır.

Hatırlatmak isterim milli gelirinin 1’ni tarıma destek olarak kanun maddesi haline getiren ve ancak bunun yarısını sağlayan ülkemizde bu belirtilen durumun  gerçekleşmesi hiç de zor değil.

Ulusal süt konseyinin 1 Şubat-30 Haziran referans çiğ süt fiyatı 1,53 TL/lt. Temmuz ayından itibaren uygulanacak fiyat ise henüz açıklanmadı. Buna karşılık 20 proteinli bir kilo süt yeminin fiyatı l,40 TL. Temmuz ayından itibaren çiğ süt fiyatında yeterli bir artış sağlanmadığı takdirde bu sektörde yeni bir kriz ortaya çıkabilir.

Dünya hızla gelişirken Türkiye’nin plansız, programsız günü birlik politikalarla bitkisel ve hayvansal üretimini arttırıp, kendi gıda güvenliğini sağlaması mümkün değil.

Hayvansal üretim söz konusu olduğunda ülkemizde; ne kadar ete süte ihtiyaç var, bunu hangi hayvanlardan ne kadar elde edebiliriz, bu hayvanları yetiştiren üreticiye bu işi sürekli kılmak için ne gibi destekler verebiliriz şeklinde bir planlama maalesef yok. Böyle bir üretim planlaması bitkisel üretimde de yok.

Oysa gelişmiş ülkeler örneğin bir Almanya bu planlamayı çok iyi başarmış bir ülke. Almanya bu planlama sayesinde sanayide olduğu gibi tarımda da ileri gitmiş bir ülke. Üreticinin ürettiğim ürünü nereye satacağım kaça satacağım gibi bir derdi yok.

Almanya’da da hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde yılın belli zamanlarında bir koku hissediyorsunuz. Ancak bu koku meralara verilen sıvı hayvan gübresinin kokusu. Ahırlarda ızgaralı sistem olduğu için hayvanların katı dışkısı ve idrarı ahırın tabanına geçiyor. Daha sonra ahır dışında ve yer altında depolanıp özel araçlarla meralara ve tarlalara atılıyor. Onlardaki koku gelişmişliğin bir göstergesi. Bizdeki, ithalata bağımlılığın göstergesi.

 

           

 
Etiketler: Samsun’a, Yayılan, , Koku, ve, Hayvancılığımızın, Durumu,
Yorumlar
Haber Yazılımı