Yazı Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 15:12 Bu yazı 794 kez okundu
 
Ülkemizin Tarım Politikası YOK !..
Hayati TOSUN
hayatitosun.mail@gmail.com
 
 

Yıllar önce bize Türkiye’nin tarımda kendi kendine yetebilen, yedi ülkeden biri olduğumuz söylenirdi. Bugünbu maalesef nostalji bile değil.

Oysa herbir tarafı ayrı bir iklim olan ülkemiz, pek çok ürünün de anavatanı. Çeşitlilik, dış pazara kolay açılabilecek konumumuz itibarıyla de ayrı bir stratejik konuma sahip. Ama bugünkü gelinen noktada yüzölçümü bizden küçük pek çok ülkeden dahi daha az dış ticaret hacmine sahibiz.

Burada en önemli sorun, üreticinin para kazanamaması. Pek çok ülke üreticisine ve ürünlerine ciddi destekler verilirken, biz her geçen gün yeni bir hata yapmaktan usanmadık. Artık hata mı? Kasıt mı? diye sorgulamak lazım.

Üreticinin kullandığı mazottan, gübreye, tohumdan ilaca kadar birçok girdinin çok önemli bir kısmını ithalediyoruz. Ayrıca şu günlerde kur riskide her geçen gün bir kambur gibi üreticinin sırtına biniyor.

Sorun sadece üretim bazlıda değil. Üretici, üretim sonrası aşamalarda da söz sahibi olamadığı için fiyat konusunda da etkisiz bir durumda. Ne ürünlerin maliyetini kontrol etme ne de satışı noktasında fiyat belirleme şansı yok.

Üretici örgütlerisiyasetin baskısı altında ses dahi çıkartamıyor. Bütün kararlar,yaptım oldu mantığı ile alınıyor. Sorunları kökünden çözecek orta ve uzun vadeli politikalar yerine, ihtiyaç, öncelik ve üretimden çok, ithalat çözüm olarak görülüyor.Bu da yerli ve milli kavramı ile, asla ve asla bağdaşmıyor.

Aralık 2017itibarıyla tarımda 700 milyon ABD doları negatif bakiye verdik. Oysa ülkemiz tarım ve gıdada olağanüstü bir potansiyele sahip. Ancak bu hedefe ulaşmak için uygulanan mevcut politikalarla, ihracatta artış ivmesi yakalamamız pek de olası gözükmüyor.

Düşünmek de akıl fukaralığından başka bir şey değil.

Ülkemiz üretiminde rekabet koşulları sağlanmadığı taktirde hiçbir yere gidemeyeceğimiz gibi, kırsalda kalkınma olmadan da ülkede kalkınma olamayacağı anlamamız gerekiyor.

Artık tarıma üvey evlat muamelesi yapmamamız gereğinihepimizin anlaması gerekiyor…

Bugün tarımdaki yaşanan süreçtebakanlık tarıma gerekli ilgiyi göstermiyor!.. Ekonomi yönetiminin dört işlem baskısı altında hiçbir irade ortaya koyamıyor.Ekonomi kurmayları TL’nin değer kaybını, doların değer kazanması olarak değerlendirebiliyor. Ne ilim, ne bilim; olay algısı sadece bir film sanki.Senaryonun sonu da kötü bitecek!..

Oysa tarım politikalarının temel amacı tarım sektöründe gelir-refah düzeyini yükseltmek, üretim, verim ve ürün çeşitliliğini artırarak bu işi sürdürülebilir kılmaktır.Bu ise planlama ve yatırım ile olabilir.

Yani sözle ile değil, tüm paydaşların içinde ve mutabık olduğu icraatla olur.

hayatitosun.mail@gmail.com

 
Etiketler: Ülkemizin, Tarım, Politikası, YOK, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı