Haber Detayı
14 Aralık 2018 - Cuma 14:21 Bu haber 2362 kez okundu
 
Araç sahipleri dikkat: Bunu yaptırmayana 2 bin 500 TL ceza
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan ve aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip motorlu taşıt sahiplerine ceza kesilecek!
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Araç sahipleri dikkat: Bunu yaptırmayana 2 bin 500 TL ceza


Çevre Kanunun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girdi. Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 250 TL, aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu taşıt sahibine 2 bin 500 TL ceza uygulanacak. 

Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar ile vergi, harç, katılma payı, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojilerin teşviki, geri kazanım katılım payı, plastik poşet ve plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, emisyon ücreti, kirletme bedeli ve kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması ve karbon ticareti gibi piyasaya dayalı mekanizmalar ile ekonomik araçlar ve teşviklerle ilgili esaslar ilgili bakanlık tarafından belirleniyor. 

 Burada motorlu taşıt sahiplerini yakından ilgilendiren bir konu var. Değişiklikle beraber, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 250 TL, aynı aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olması durumunda motorlu 2 bin 500 TL ceza uygulanacak. Aracın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör, katalizör, dizel partikül filtresi olmadan kullanılan araç sahibi bin 250 TL ceza ile karşı karşıya kalacak" 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Araç, sahipleri, dikkat:, Bunu, yaptırmayana, 2, bin, 500, TL, ceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı