Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 15:54 Bu haber 335 kez okundu
 
Atakum Afanlı Deresi yeni çehresine kavuşuyor
Atakum Belediyesi, Afanlı Deresi çevresinde 10 bin metrekarelik alanda rekreasyon çalışmalarını hızlandırdı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum Afanlı Deresi yeni çehresine kavuşuyor

Atakum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, Afanlı Deresi çevresinde 10 bin metrekarelik alandaki rekreasyon çalışmalarını hızlandırdı.

 

Yenimahalle Mahallesi, Kıbrıs Caddesi ile 3145. sokağa denk gelen derenin her iki tarafında devam eden proje bitiminde yürüyüş ve spor alanları, oyun grupları ve engelli salıncağı ile birçok bitki ve çalı türüyle yeşillendirilmiş bölge Atakumluların nefes alacağı yeni bir alan olacak.

 

YENİ SPOR ALANLARI OLUŞTURULUYOR

Afanlı Deresi çevresinde toplamda 10 bin metrekarelik alanın 2 bin 500 metrekaresi sert zemin olarak projelendirildi. Kauçuk zemin, yürüyüş ve parke yolu olarak belirlenen sert zeminin dışında 110 metrekarelik bir alanda oyun grubu olacak. Engellileri unutmayan Atakum Belediyesi, park alanı içerisinde engelliler için özel tasarlanmış engelli salıncağını kullanıma açacak. Aynı zamanda çevre sakinlerinin spor yapabilecekleri 90 metrekarelik spor alanının yanında derenin her iki tarafında toplam 750 metrelik de yürüyüş yolu bölgeye kazandırılacak.

 

 

 Proje alanının önemli bir bölümünü kaplayacak yeşil alana 17 farklı türde ağaç, 27 farklı türde de çalı dikilecek. Toplam ağaç sayısının 118 olması planlanırken, 500 adet de çalı bölgeye yeni bir çehre kazandıracak. Bitkilendirme çalışmalarında, mor rengi ve formuyla estetik görünüme sahip, kokusuyla da sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle bilinen lavanta bitkileri dikilecek. 

 

 

Ekiplerin hummalı biçimde sürdürdüğü saha çalışmalarını ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Komşularımızın keyifle vakit geçirebileceği, nefes alabileceği özenle ağaçlandırılmış bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Kendi mühendislerimiz ve personelimiz, kendi emekleri ile tüm maharetlerini bu parka yansıtıyorlar. Burada yoğun bir çalışma devam ediyor, en kısa sürede yurttaşlarımızın kullanımına açmak için ekiplerimiz ellerinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Afanlı, Deresi, yeni, çehresine, kavuşuyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı