Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 15:52 Bu haber 8972 kez okundu
 
Atakum Belediye Meclisi'nde Cemil Deveci'ye İYİ Parti ve CHP'li üyelerden kadro şoku
Atakum Belediye Meclsi'nde Başkan Cemil Deveci'nin 9 personelin sözleşmeli apılması talebi İYİ Partili Meclis üyelerinin ve İYİ Parti Grubunun itirazının ardından AK Parti, MHP ve CHP gruplarının da katlımı ile oy birliği ile Başkanlık Makamına iade edildi.
SİYASET Haberi
Atakum Belediye Meclisi'nde Cemil Deveci'ye İYİ Parti ve CHP'li üyelerden kadro şoku

Atakum Belediye Meclisi bugün tartışmalı günlerinden birini daha yaşadı.

 

Yunus Koloğlu başkanlığında toplanan mecliste, Başkan Cemil Deveci'nin belediyede çalışan  9 kişinin sözleşmeli kadroya alınması talebi, kendisinin katılmadığı meclis toplantısında tüm siyasi parti gruplarının karşı çıkması ile iade edildi. 

 

Cemil Deveci'nin önergesine ilk ve sert tepki İYİ Partili meclis üyeleri ve meclis grubundan geldi. İYİ Partili üyeler  Başkan cemil deveci çıktığı her platformda belediyenin ekonomik olarak zor durumda olduğu ve pandemi döneminde işçi alıp-çıkaramayacağına ilişkin beyanlarına rağmen birkaç ay önce muhtelif zamanlarda işe alınan ve halihazırda belediye personeli olarak çalışan 9 kişinin isimlerin özellikle sözleşmeli memur olarak tercih edilmesinin haksızlık olacağını, adil bir işe alım politikası uygulanması gerektiğini söyleyerek Deveci'nin talebine red oyu vereceklerini ifade ettiler.

 

 

BELEDİYE MAAŞ ÖDEYEMİYOR, HACİZLERLE BOĞUŞUYOR

 

İYİ Parti Belediye Meclis Grupbaşkanvekili Ayhan Ayvaz, yaptığı konuşmada, "Öncelikle mecliste sayın başkanı da görmek isterdik. Belediye hacizlerle uğraşırken ve maaş ödemede güçlük çektiğini açıklarken birkaç ay önce işe alınarak hali hazırda belediyede çalışan 9 kişinin Sözleşmeli kadroya geçilmesini kabul etmiyoruz. Ülkemiz Pandemi sürecini yaşarken bir çok kişi işsizlik sebebiyle Mağdur durumdayken, yıllarını belediyeye vermiş insanlar kadro beklerken birkaç ay önce işe alınan kişilerin kadroya geçirilmesi haksızlık olacaktır. Ayrıca gündem maddesinde maddi hatalar vardır, İstihdam yetkisi meclisin değildir. Bu öneriyi reddediyoruz." dedi.

 

ATAKUM'DA KAZI MI VAR DA ARKEOLOG İSTİHDAM ETMİŞLER?

 

İYİ Parti Belediye meclis üyesi Fikret Candemir de yaptığı konuşmada, "  Eğer eleman alınacaksa Yani belediyenin fazla ödeme yapacak bütçesi varsa maaş yükseltme yerine o farkı 100 lerce bekleyen CV arasından seçerek daha fazla eleman alarak kullanmayı tercih edebilir. Bu daha fazla insanın evine ekmek götürmesini sağlamak olurdu. Biz bu anlamda vicdani rahatsızlığımızı dile getirmek ve Atakum halkının menfaatlerini korumak için buradayız. Birde şu husus ta dikkat çekici.

Gördük ki belediye daha önceden Arkeolog istihdam etmiş ve şimdi maaşını yükseltip sözleşmeye geçirmeye çalışıyor. Atakum’da kazı mı var? Tarihi eser mi var da istihdam edilmiş bir de maaş yükseltiyorlar bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Atakuma olan vicdani ve temsil sorumluluğumuzu yerine getirelim ve bunu müdürlüğüne iade edelim. Bu nedenle bu öneriyi kabul etmiyoruz müdürlüğüne iadesini talep ediyoruz!" diye konuştu.

 

 

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Yusuf Erden de Atakum Belediyesi'nin içinde bulunduğu koşullara bakıldığında 9 kişinin istihdamının çok uygun olmadığını söyledi AK Parti ve MHP'nin de karşı oyları ile Cemil Deveci'nin 9 kişilik kadro talebi oy birliği ile iade edildi. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Atakum, Belediye, Meclisi'nde, Cemil, Deveci'ye, İYİ, Parti, ve, CHP'li, üyelerden, kadro, şoku,
Yorumlar
Haber Yazılımı