Haber Detayı
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 15:00 Bu haber 494 kez okundu
 
Atakum’da 50 Jersey Irkı İnek Dağıtılacak
Atakum Belediyesi'nin Samsun Karadeniz Rotary Kulübü iş birliği ile yürüttüğü 'Jersey Irkı İnek Dağıtımı Projesi'nde 50 Jersey ırkı ineğin temini gerçekleşti.
YEREL YÖNETİM Haberi
Atakum’da 50 Jersey Irkı İnek Dağıtılacak

Gebeleştirme sürecinin başladığı projede Jersey çiftliğini ziyaret edenAtakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Buradaki gebe inekleri Atakum’un köylerinde gelir düzeyi düşük çoğunlukla kadın üreticilere çifter çifter vereceğiz” diye konuştu.

 

 

“JERSEY BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ”

Projeyi çok önemsediklerini belirten Başkan Deveci, “Jersey Karadeniz’in engebeli arazisinde yürüyebilen, gezebilen doğada kendi karnını doyurabilen bir hayvan ırkı. Bunun ötesinde Jersey ineklerinin sütü besin değeri yüksek bir süt. Zayıf, kilolu olmayan ama bizim Karadeniz’in doğasına iklim koşullarına en uygun kültürümüzün geçmişimizin ırkı bu.

 

 Buradaki gebe inekleri Atakum’un köylerinde gelir düzeyi düşük çoğunlukla kadın üreticilere çifter çifter vereceğiz. Onlar veterinerlerimizin ziraat mühendislerimizin kontrolünde ve denetiminde Jersey ineklerinin  bakımını yapacaklar. Doğum gerçekleştikten sonra dişi buzağıları alıp diğer ihtiyaçlı komşuya vereceğiz. Biz, Ata tohum çeşitlerini de artırıyoruz. Ata tohum diye adlandırılan bu bölgenin zirai tohumlarını çiftçilerimize öneriyoruz. Atakum Belediyesi olarak bu konuda da destek oluyoruz”dedi.     

            

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Atakum’da, 50, Jersey, Irkı, İnek, Dağıtılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');