Haber Detayı
19 Ekim 2021 - Salı 16:53 Bu haber 542 kez okundu
 
Atakum’da “Meme Kanseri” Söyleşisi
Atakum’da Belediye ve bir özel hastane iş birliği ile “Meme Sağlığı” söyleşisi gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Atakum’da  “Meme Kanseri” Söyleşisi

Vedat Türkali Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Genel Cerrah Op. Dr. Abdullah Taşkın ile Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül meme kanserinde güncel tedaviler ve önleyici tedbirler konusunda katılımcılara önemli bilgiler verdi.

 

 

“TEŞHİSİ ÇOK KOLAY”

Erken teşhisle meme kanserinin tedavi oranının yüzde 100 olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Abdullah Taşkın, “Birçok etken meme kanseri olmanıza neden olabilir. Özellikle 35 yaşından sonra yaşanan gebelikler meme kanserinde büyük etkinlik sağlar. Bu salgın döneminde hareketsizliğin getirdiği şişmanlık, obezite meme kanseri olanların bize geç gelmesine neden oldu.

Dolayısıyla pandemiden çekinerek, korkarak hastaneye gelmeler gecikti. Bu da bizi zor duruma sokuyor. Evre-0 veya evre-1’de yakalayacağımız vakaları evre-3 ve 4’te yakalama imkanı buluyoruz. Bu da hem hastalarımızı hem de bizi üzmektedir. Meme kanserinin yakalanması ve teşhisinin konması çok kolay. Bu da kendinizi muayene etmekten geçiyor. Ayda 1 kere kendinize zaman ayırın, kendinizi muayene edin. Meme kanseri erken evrede rahatlıkla teşhis edilebilir” diye konuştu.

 

“ERKEN EVRE ÇOK DEĞERLİ”

 

Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kemal Gül ise, “’Bir hastalık bugün ortaya çıkmışsa on sene geçmişi vardır. On yıldır ya sigara içiyorsunuzdur ya alkol içiyoruz ya durmadan şişmanlıyorsunuzdur‘’ diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Tümörler sürekli bir kışkırtmanın ürünüdür. Meme hormona ne kadar erken ulaşırsa, çünkü meme tümörlerinin oluşumunda yüzde seksen beşinde kadınlık hormonunun payı var. Onu ortaya çıkarır, büyütür sıçratır. Dolayısıyla erken adet görmek çok büyük risk faktörü. Kullandığımız şeker ve şekerli gıdaların hepsi erken adetin sebeplerinden biridir. İki meme karşılaştırması yapılarak karşı memede olmayan birtakım değişiklikler varsa tespit edilmeli Çünkü erken teşhis hayat kurtarır.

 

Genel cerrahiye gidilip muayenesi ve testleri yapılmalı. Böylece erken evrede yakalayabiliriz. Erken evre bizim için çok değerli. Hem meme koruyucu cerrahisi olur memenin kozmetiği bozulmaz hem de yüzde doksan iyileşirsiniz. Son yirmi yıldır bilim adamları bir tedavi geliştirmek için uğraşıyor. Şu anda sağlıklı olduğunu bildiğimiz 20 bin adet tümör hücresi ortaya çıktığını biliyor musunuz? Sağlıklı gezen herkeste günde 20 bin adet anarşist hücre olur; ancak vücudun enteresan bir istihbarat sistemi vardır. Bunlar hemen bulunur ve yok edilir. İstihbarat sistemini bozan şeyler ise şişmanlık, alkol, sigara ve şeker hastalığı, hareketsizlik ve strestir.’’    

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Atakum’da, , “Meme, Kanseri”, Söyleşisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');