Haber Detayı
04 Eylül 2021 - Cumartesi 09:54 Bu haber 874 kez okundu
 
Ayvacık Ziraat Odası Başkan'ından Samsun Vekillerine Çağrı
Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı Samsun Milletvekillerine çağrıda bulunarak Ayvacık'a TMO alım ofisi açılması için destek istedi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Ayvacık Ziraat Odası Başkan'ından Samsun Vekillerine  Çağrı

Ayvacık merkezden TMO’nun alım ofisine  gidiş geliş 56 km mesafe olduğunu ve bunun üreticiler için mağduriyet yarattığını  belirten Avcı, vekillerden Ayvacık’a TMO Ofisi açılması için destek istedi.

 

ÜRETİCİ, 500 - 200 TL NAKLİYE PARASI ÖDÜYOR

Erdal Avcı, “ Ayvacık İlçesindeki çiftçilerimiz 8000 ton civarında fındık üretmektedirler. Ayvacıklı çiftçimizin ikinci bir alternatif ürünü bulunmamaktadır. Ayvacık merkezden şeker fabrikasına TMO’nun alım ofisine 26 km mesafedeyiz köylerin ortalamasını aldığımız takdirde 50 km ye tekabül etmektedir. 50 km’ ye nakliye olarak her çiftçimiz fındığın ağırlığına göre 500 TL’ den 2000 TL’ye kadar nakliye parası ödemektedir.

 

Fındık fiyatı Cumhurbaşkanımız tarafından 26.50 kuruş olarak açıklanmasına rağmen, şu an Ayvacık’ta  fındık 23.50 kuruştur. Geçen sene fındığını 26 liraya satan çiftçiden bu yıl bütün girdi fiyatlarının 100-200 artmasına rağmen 23 TL’ ye fındık almayı hangi vicdana sığdırmaktasınız.” dedi.

 

FINDIK GEÇEN YIL 26 TL İDİ, BU YIL 23.5 TL'DEN SATILIYOR

 

Ayvacıklı çiftçilerin milletvekillerinden destek beklediklerini ifade eden Erdal Avcı, “Depo sorunumuz yoktur istediğiniz an depo temin etme imkanımız vardır. Biz 7000  Ayvacıklı çiftçimiz adına sizden istirham ediyoruz. TMO Genel Müdürümüz ile bu konuyu görüşerek Ayvacık ilçemizde kalıcı alım ofisi açılmasını talep etmekteyiz.  Yani bu çiftçinin fındığı 23 liraya 23 buçuk liraya satılmasın istiyorsanız biz Samsun’un Milletvekilleriyiz diyorsanız ki Samsunun Milletvekilleri olduğunuz bu noktada gerçekleşecektir. Sayın Vekillerimiz bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmeden önce sizlerle paylaşmak istedim.

 

TMO AYVACIK'TA ALIMA BAŞLARSA FINDIK 27 TL OLUR

Ayvacık’ta fındığı TMO almaya başladığı an fındık 27 TL olmaya başlayacaktır. Bir tek geçim kaynağı fındık olan üreticimiz nasıl ki 86 oy verdiyse, iktidar partisi vekillerim TMO müdürümüz ile ivedilikle görüşmenizi sizlerden istirham ediyoruz . TMO’nun çiftçilerimizin teslim etmiş olduğu fındığın bir kısmını nakit vermesi gerekmektedir. Çünkü fındık üreticimiz, çalıştırmış olduğu işçilerin parası, çocukların okul ihtiyaçlarını karşılamak için fındığını 23,5 TL’den tüccara vermek zorunda kalıyor. Oysaki TMO çiftçilerimize biraz nakit vermiş olsa bu sıkıntı ortadan kalkmış olacaktır.” Diye konuştu.

 

3 YIL ÖNCE SÖZ VERİLDİ, AYVACIKTA ALIM OFİSİ AÇILMADI

Erdal Avcı açıklamasını şöyle tamamladı: “Çiftçilerimiz soruyor 30 milyon dolar Somali’ye hibe vermeye para bulan devletimiz ,hükümetimiz sıra fındık üreticisine geldiğinde başkalarına hibe verdiğini bizlere ürünümüz karşılığında 21 gün bekle diyor. Tamam bekleyelim ama hiç değilse 3/1 ini peşin verseler bizde fındığımızı yok pahasına 23,5 dan vermek zorunda kalmasak diyorlar

Yarın bu çiftçinin kapısına sizler geleceksiniz Sayın Vekillerimiz; ne TMO Genel Müdürümüz gelecek nede TMO Şube Müdürümüz gelecek bu çiftçinin kapısına sizler geleceksiniz. Eski Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan Beyefendi iki yıl önce fındık şenliğinde söz verdi  Ayvacık’ta kalıcı alım ofisi olacaktır dedi ama, üç yıl geçmesine rağmen bırakın kalıcı alım ofisini mobil alım dahi yapılmamaktadır. Acaba Ayvacık’a ofis kurulmasını engelleyen bazı eller mi vardır bunu da merak etmekteyiz yoksa Genel Müdürümüz ekipte sıkıntı yok , parada sıkıntı yok demesine rağmen Ayvacık’ta hangi el bunu engellemektedir.

Burdan Ayvacık’taki tüm Siyasi Parti Başkanlarına ,Belediye Başkanımıza ve tüm mecliste grubu bulunan veya bulunmayan siyasilere, sivil toplum örgütlerine, muhtarlar derneği başkanımıza ve  muhtarlarımıza sesleniyorum. Sayın Vekillerimizden Ayvacık’a TMO’nun fındık alımı açmasını sağlayalım diyorum. Buradan Samsun’un 9 vekilinden de bu konu ile alakalı gerekli girişimlerde bulunmalarını Ayvacıklı çiftçilerimiz adına saygılarımla arz ediyor en kısa zamanda müjdeli haberlerinizi bekliyorum.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Ayvacık, Ziraat, Odası, Başkan'ından, Samsun, Vekillerine, , Çağrı,
Yorumlar
Haber Yazılımı