Haber Detayı
18 Temmuz 2021 - Pazar 19:29 Bu haber 1958 kez okundu
 
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Samsun'da Basınla buluştu
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Karadeniz Bölgesi ziyaretleri sonrasında Samsun'a geldi . Nort Point Otel'de basın mensupları ile buluştu.
SİYASET Haberi
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Samsun'da Basınla buluştu


BBP Genel Başkanı Mustafa  Destici, Karadeniz Bölgesi ziyretlaeri sonrasında Samsun'a geldi. Samsun'da İl ve İlçe teşkilatları istişare toplantısı öncesinde Samsun basını ile North Point Otel'de  bir araya geldi.

 

Destici,  izlenimlerini anlattı basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Toplantıya MKYK Üyesi Erdal Avcı, İl ve ilçe başkanları ile teşlkilatların yöneticileri katıldı.

 

 Rize sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet dileyen Destici, Türkiye gündeminkeki konuları ve BBP'nin görüşlerini aktardı. Basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Destici,  gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

BİZ DEVLET MESELELERİ İÇİN CUMHUR İTTİFAKINDAYIZ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Biz, Cumhur İttifakı'ndayız. 2023 seçimlerine giderken de bu duruşumuzda herhangi bir değişiklik yok. Biz, devletin bekasını önceledik. Biz devletimize, ülkemize ve milletimize yönelik tehditlerin hala sürdüğüne inanıyoruz. Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurdurulmaya çalışıldıyot. Özellikle Suriye'nin kuzeyinde kurdurulmaya çalışılan, adına Kürt devleti diyorlar ama bize göre Kürt devleti değil, terör devleti, ikinci bir İsrail. Bu bölgeye hançer gibi saplanmak isteniyor. Biz, devlet meseleleri için Cumhur İttifakı'ndayız." dedi.

 

FINDIK EN AZ 30 LİRA OLMALI


 Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, fındık üreticilerinin girdi maliyetleri nedeniyle gübre bile alamayacak noktaya geldiğini belirterek desteklerin artırılması gerektiğini söyledi.  Destici, fındığa en az yüzde 40 artışla 30 liranın üzerinde fiyat açıklanmasını beklediklerini dile getirerek, bunun altındaki bir fiyatın üreticiyi memnun etmeyeceğini söyledi.

 

 

ÇİFTÇİLERDEN ÖTV ALINMASI AKLA MANTIĞA AYKIRI

Fındığı adeta ham madde olarak sattığımızı ifade eden Destici, " Avrupa ve başka ülkeler fındığı işleyip bize yüksek fiyatlarla geri satıyor. Maliyetler ne kadar atrtmışsa, desteklerin de aynı oranda artırılmasını teklif ediyoruz. Çiftçi gübreyi alamayacak noktaya gelmişse tohumu bulamazsa üretim nasıl sağlanacak.

 

Balıkçılardan mazotta ÖTV alınmıyor, çiftçilerden de alınmamalı. Üretim için kullanılan akaryakıttan nasıl olurda ÖTV alınıyor. Akla mantığa aykırı. Çay ve diğer ürünlerde TMO’nun ve ÇAYKUR’un belirlediği bir fiyat var. Malesef üreticimiz, tüccara mahkum ediliyor ve ürününü elinden ucuz fiyata çıkıyor. Muhakkak üreticimiz korunmalıdır. Fındık fiyatı da en az 30 TL olmalıdır” diye konuştu.

 


TÜRKİYE MADEN VE ENERJİ YATIRIMLARINDA ÇEVREYİ ÖNCELEYEREK ADIM ATMALI

 
Samsun’un Çarşamba İlçesi’ne kurulan biyokütle enerji santrali hakkında da değerlendirmelerde bulunan Destici şunları söyledi: “Çarşamba BES’e gittik. Oradaki düşüncelerimizi ifade ettik. Tarım havzalarında bu tür yapılara karşıyız. Ama iş nükleer ve altına gelince Türkiye, çevreyi önceleyerek bu tür yatırımları yapmalı. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine bakıldığında hepsinde nükleer santral var. Bize yıllarca kurdurmadılar. Biz enerjide yıllardır dışa bağımlıyız. Nükleer santrallerin kontrollü iyi seçilmiş arazilerde yapılmasından yanayım.”

 

TÜRKİYE MÜLTECİLER KONUSUNDA İSTİAP HADDİNİ AŞTI

Türkiye'ye son gülerde sınırdan kaçak mülteci geçişleri yaşandığı konusundaki soruyu da cevaplandıran Destici, "Türkiye Mülteciler konusunda yapması gerekeni sonuna kadar yapmıştır. Ancak bundan sonra, mültecilerin girişleri engellenmeli, mültecilerin kendi ülkelerinde yaşamalarını sağlayacak adımlar atılmalıdır. Türkiye'de çok fazla sayıda mülteci vardır ve mülteciler istiap haddini aşmıştır. Bundan sonra mülteci girişlerine önlem alınmalı ve mültecilerin kendi ülkelerinde barınmalarını sağlayacak girişimlerde bulunulmalıdır." şeklinde konuştu.

 

Destivci daha sonra basına kapalı olarak teşkilatlar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: BBP, Genel, Başkanı, Mustafa, Destici, Samsun'da, Basınla, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı