Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 12:49 Bu haber 3997 kez okundu
 
Bilgisayar Mühendisleri Odası 7. Yaşını Kutluyor
Kurulması, 02 Haziran 2012 de ki 42. TMMOB Olağan Genel Kurulu'nda kabul edilen Bilgisayar Mühendisleri Odası 7. Yaşını kutluyor.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Bilgisayar Mühendisleri Odası 7. Yaşını Kutluyor

Bilgisayar Mühendisleri Odası Samsun İl Temsilcisi Bilgisayar Mühendisi Akın ÖMÜR 7. kuruluş yılı ile ilgili bir açıklama yaptı.

 

Bilgisayar mühendisleri Odasının 6235 sayılı TMMOB Yasası uyarınca TMMOB nin 02 Haziran 2012 de ki 42. Olağan Genel Kurulunda TMMOB Genel Kurulunca kabul edilmesi sonucu kurulduğunu belirten Akın ÖMÜR ,  “Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Yazılım ve Bilişim Mühendisliği lisans mezunlarının üye olduğu Bilgisayar Mühendisleri Odası 7. Yaşını kutluyor.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası, Anayasanın 135. Maddesinde tanımlanan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde meslek ve sanatları yürütmeye yasal olarak yetkili mühendis, yüksek mühendis, mimar, yüksek mimarları örgütünde toplayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği içinde yer alan ve tüzel kişiliğe sahip olan 24 odadan biridir.” Dedi.

 

 

Genel Merkezi Ankara’ da olan odanın İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir ve Samsun’da İl Temsilcilikleri bulunduğunu ifade eden Akın Ömür, “ BMO, örgütlenmesini yaymak için ülke genelinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgisayar Mühendisleri Odası, meslek alanını düzenlemek; üyelerinin haklarını korumak; mesleğin üye, ülke ve toplum yararına gelişimini sağlamak; üyeleri arasında iletişimi ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla hukuksal, teknik ve sosyal çalışmalar yürütmektedir.

 

Bilgisayar Mühendisleri Odası Genel Merkezinde ve Temsilciliklerinde, üyelerin mesleki ve kişisel gelişmelerine katkıda bulunacak eğitimler düzenlenmekte; güncel teknolojik ve mesleki gelişmeler, çalışma yaşamı ve yasal düzenlemeler gibi konularda seminerler düzenlenmektedir. Ayrıca, Bilirkişilik Temel Eğitimi’ de vermektedir.

 

Bir de BMO-Genç yapılanmamız var. BMO-Genç; meslek örgütümüz olan Bilgisayar Mühendisleri Odası’ nın öğrenci komisyonudur. BMO-Genç yapılanmasına TMMOB, BMO Ana Yönetmeliğinde belirtilen lisans programlarını okuyan öğrenciler üye olabilmektedirler.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bilgisayar, Mühendisleri, Odası, 7., Yaşını, Kutluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı