Haber Detayı
11 Haziran 2021 - Cuma 20:03 Bu haber 855 kez okundu
 
Birleşik Kamu İş'ten Enflasyon Açıklaması
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Samsun İl Başkanı Rüstem Kara, TÜİK’in açıkladığı verileri değerlendirdi. r.
SİVİL TOPLUM Haberi
Birleşik Kamu İş'ten Enflasyon Açıklaması

   TÜİK’in açıkladığı verilerin ekonominin ağır tablosunu gösterdiğini ifade eden Rüstem Kara, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

  TÜİK,  Nisan 2021 mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranını yüzde 13,9 atıl işgücü olarak adlandırdığı geniş tanımlı işsizlik oranını da yüzde 27,4 olarak açıkladı. TÜİK verilerine göre mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz sayısı Nisan 2021 döneminde bir önceki yıla göre 531 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin olarak gerçekleşti. Dar tanımlı işsizlik son bir ayda ise 275 bin kişi arttı.

 

İşsizlik ve işini kaybetme kaygısı dar gelirli vatandaşın korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bu iktidarın ülkeyi yönetme biçimi her geçen gün ekonomideki krizi büyütmeye devam ediyor. Binlerce firmanın kapanması yüzbinlerce vatandaşımızın yeni işsizler ordusuna katılmasına neden olmaktadır. Ekonominin kötü gidişatı durdurulamamakta ve bu şekilde ilerlenmesi durumunda maalesef işsizlik daha da büyümeye devam edecektir.

 

Ülkedeki işsizlik göstergeleri vatandaşların ekonomik zorluklarını anlatmaktadır. İşsizlik göstergelerine ek olarak, yoksulluk da artmaya devam edecektir. 

 

Siyasi iktidarının ekonomi politikaları, iç ve dış siyasi politikaları halkın yaşam tarzına, kültürüne, yönelik dolaylı müdahalesi giderek ülkemizi yalnızlaştırmaktadır. Bölgemizde ve dünyada çekim merkezi olma özelliği her geçen gün azalmaktadır. Toplumda tek tip kültür etkisini hızla artırmaktadır. Uygulanan eğitim politikaları sonuçları itibarıyla gençleri memnun etmediği gibi işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması da mümkün değildir.

 

İktidar, üretim planlaması yapamadığı için istidam yaratamamaktadır.

 

Ekonomiye en önemli katkıyı yapan karlı kuruluşlarımız özelleştirmesi işsizliği daha da artırmıştır.

 

İşsizliğin acısını ve etkisinin en fazla hissedenler ise gençlerimizdir. Bugün büyük bir bölümünü üniversite mezunu olan gençlerimizin işsizdir.

 

İşini kaybeden ve iş arayan insanlarımızdan, sefalet ücretine mahkûm edilen; asgari ücretli, emekli, dul ve yetimlerimizden yükselen feryat ortalığı sarmıştır.

 

Birleşik Kamu-İş ‘in KAMU-AR araştırmaları her ay  “Halkın Enflasyonu”  sonuçları da yaşanan enflasyonu yüzde otuzlarda göstermektedir.  Sonuç olarak; pusulasını şaşıran iktidar acilen demokrasinin gereklerini yerine getirmelidir

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Birleşik, Kamu, İş'ten, Enflasyon, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı