Haber Detayı
04 Haziran 2021 - Cuma 17:20 Bu haber 585 kez okundu
 
Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagic Samsun’da
Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagic, bazı temaslarda bulunmak üzere Samsun’a geldi.
EKONOMİ Haberi
Bosna Hersek Büyükelçisi Adis   Alagic  Samsun’da

 

Asiz Alagic, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ve  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

 

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç,  Samsun TSO’yu da ziyaret ederek, Bosna Hersek’e ihracat yapan firma temsilcileriyle buluştu.

 

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARTMAK İSTİYORUZ

Samsun’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükelçi Adis Alagiç, Bosna Hersek’in genel yapısı ve yatırım imkanları hakkında katılımcılara sunum yaptı. Konuşmasında Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkilerin çok üst düzey olduğuna vurgu yapan Alagiç, “Şu anda iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 700 milyon dolar. Bunu 1 milyar dolara çıkartmak için çaba harcıyoruz. Türkiye’nin Balkanlardaki rolü çok önemli.  Bosna Hersek, Avrupa’nın kalbinde bir ülke.

 

 Nüfusu 3.5 milyon ama buradan 650 milyon nüfusluk bir pazara ulaşılması mümkün. Bosna Hersek, stratejik konumu, elverişli ticari ve diğer anlaşmaları, rekabetçi fiyatta nitelikli iş gücü, istikrarlı finansal sistemi, düşük işletme maliyetleri, cazip yatırım lokasyonları bakımından yabancı yatırımcılara önemli avantajlar sunuyor. Otomotiv, metal, tarım, tekstil ve ahşap sanayi alanları ülkemizin geleneksel olarak en güçlü sektörleri. Biz, Türk girişimcilerle daha çok işbirliği yapmak istiyoruz. Türk firmaların girişimci ruhundan yararlanmak istiyoruz. İnşallah sizlerin de desteğiyle ilişkilerimizi en yakın zamanda daha ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

 

“BOSNA HERSEK BİZİM İÇİN ÖZEL BİR YER”

Büyükelçi Alagic'i Samsun'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de, Bosna’nın kalplerindeki yerinin çok özel olduğunu söyledi. İlişkileri üst düzeyde tuttuklarını belirten Başkan Demir, “Bosna Hersek bizim geçmişten bu yana bağlarımızın olduğu kardeş ülkemizdir. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Bosna Hersek ile olan gönül bağının ve ilişkilerin gelişmesine katkı sunuyoruz. İnşallah bu çalışmaları daha da geliştirerek bağları daha da güçlendirmeyi arzu ediyoruz. Çünkü Bosna bizim için çok özel bir yer. Onların acısı ve sevinci, bizim acımız, bizim sevincimiz oluyor" şeklinde konuştu. Ziyaret programı karşılıklı hediyelerle son buldu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Bosna, Hersek, Büyükelçisi, Adis, , , Alagic, , Samsun’da, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı