Haber Detayı
15 Şubat 2019 - Cuma 20:31 Bu haber 1928 kez okundu
 
BTK ve Google’ın bilinçli internet kullanımı projesi 16-17 Şubat’ta Samsun’a geliyor
Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” platformu, 16-17 Şubat tarihlerinde Samsunlu çocuk ve anne-babalarla buluşuyor.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
BTK ve Google’ın  bilinçli internet kullanımı projesi  16-17 Şubat’ta Samsun’a geliyor

Dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacaklarının anlatılacağı etkinlikler, Piazza Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecek.

 

Dijital çağın çocukları ile ebeveynler arasında bir diyalog köprüsü kurulması hedefiyle hayata geçirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, Samsun Piazza Alışveriş Merkezi’nde 16-17 Şubat (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde etkinlikler düzenlenecek.

 

Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen proje kapsamında gerçekleşecek etkinliklerde, dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacakları anlatılacak.

 

Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar arasında diyalog köprüsü

Çocukların dijital vatandaşlık ve güvenlik konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “İnternot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer önemli hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.

“İnternot olmaya var mısın?”  projesinin üç  temel öğesi bulunuyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland”da, çocuklar İnternotları farklı oyun kurgularında takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor  ve yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Proje kapsamında ayrıca kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “İnternot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

 

İnternot olmanın ilkeleri

”İnternot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

  • İnternette paylaşım yaparken özenli olmak
  • Çevrimiçi dünyada oluşabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek
  • Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak
  • Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak
  • Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak

 

Anadolu’nun İnternotları ile bir araya gelinecek

“İnternot Olmaya Var mısın?” projesi çerçevesinde Samsun’un yanı sıra Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri ve Trabzon olmak üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

“İnternot Olmaya Var mısın?” web sitesi: https://beinternetawesome.withgoogle.com/

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: BTK, ve, Google’ın, , bilinçli, internet, kullanımı, projesi, , 16-17, Şubat’ta, Samsun’a, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı