Haber Detayı
01 Temmuz 2016 - Cuma 17:58 Bu haber 3124 kez okundu
 
CANİK BAŞARI'YA MÜDAHALE HUKUKA AYKIRI
Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üniversitenin vakıflarına kayyum atanması ve rektörün görevine son verilmesine tepki gösterdi.
EĞİTİM Haberi
CANİK BAŞARI'YA MÜDAHALE HUKUKA AYKIRI

Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üniversitenin vakıflarına kayyum atanması ve rektörün görevine son verilmesinin hukuka aykırı,  Yüksek Öğretim Kanununun hiçe sayılması olduğunu belirterek , “ Böyle uygulamaların hukuk önünde yok hükmünde olacağı ve tarihe kara bir leke olarak yansıyacağı bilinmelidir.” Dedi.

 

Canik Başarı'nın kurucu ortağı olan Tanrıverdi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na  ve ardından  Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'na geçtiğimiz günlerde   kayyum atanmıştı.  

 

Atamaların ardından Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti bir açıklama yayınladı.  Açıklamada, Üniversitenin 24.04.2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 5981 sayılı kuruluş kanunuyla tüzel kişiliğini kazandığı ve  2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve ilgili yönetmeliklere uygun olarak eğitim öğretimine devam ettiği belirtildi.

ÜNİVERSİTEMİZ HER YIL DENETLENDİ

Tüm vakıf üniversitelerinde olduğu gibi, Canik Başarı Üniversitesi’nin de her yıl düzenli olarak YÖK Denetleme Kurulu tarafından denetlendiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “  2015-2016 yılı da dâhil, son 4 yıla ait yapılan denetlemelerde üniversitemizin eğitim, öğretim, idari ve mali yönetimi bakımdan hiçbir eksikliği bulunmadığı görülmüştür. 

Dünyadaki üniversitelerde bilimsel ve idari özerklik esastır. Bu çağda, müteşebbislerin fedakârlık ve gayretleri ile kurulan ve yetiştirdiği öğrencileriyle Türk Yükseköğretimine katkıda bulunan Canik Başarı Üniversitesinin siyasi mülahazalara kurban edilmesi ülkemizin refahına ve gelişimine darbe vuracaktır. 

ÜNİVERSİTENİN YÖNETİMİNE MÜDAHALE EDİLİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları çerçevesinde eğitim öğretimini sürdüren üniversitemiz ile ilgili son günlerde bazı rahatsız edici teşebbüslere şahit olmaktayız. Diğer bazı vakıf üniversitelerinde olduğu gibi, üniversiteyi kuran vakıf üzerinden, üniversitenin yönetimine müdahale edilmek istendiği anlaşılmaktadır. Bu yolla, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nda öngörülmeyen yöntemlerle üniversite mütevelli heyetinin,  üniversite yönetiminin usulsüz, anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde değiştirilmesinin amaçlandığı görülmektedir.

MÜTEVELLİ HEYET VE REKTÖRÜN GÖREVİNE SON VERİLMESİ HUKUKA AYKIRI 

 Üniversiteler için Yüksek Öğretim Kurulu’nun denetimi esastır. Vakıf yönetimi üzerinden görev süreleri dolmamış mütevelli heyeti üyelerinin görevlerine son verilmesi ve akabinde rektör ve üniversite yönetiminin değiştirilmesi, akademik özgürlüğe, üniversal bilim anlayışına ve hukuka aykırı teşebbüsler olup kabul edilemez niteliktedir. Bu durum Yüksek Öğretim Kanununun da hiçe sayılmasıdır. Böyle uygulamaların hukuk önünde yok hükmünde olacağı ve tarihe kara bir leke olarak yansıyacağı bilinmelidir.

Ülkemizin geleceğini, demokrasisini, bilimsel düzeyini ve dünyadaki itibarını sarsacak bu tür yaklaşımların kabul edilemez olduğu kamuoyuna saygı ile duyurulur.                                                                     

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CANİK, BAŞARI'YA, MÜDAHALE, HUKUKA, AYKIRI,
Yorumlar
Haber Yazılımı