Haber Detayı
18 Nisan 2021 - Pazar 14:25 Bu haber 872 kez okundu
 
Cemal Safi Şiir Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen Samsunlu şair Cemal Safi'yi anma şiir yarışması sonuçlandı.
SANAT Haberi
Cemal Safi Şiir Yarışmasının Kazananları Belli Oldu

Yarışmanın sonuçları, İlkadım Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak açıklandı.

 

Programa İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Şahin Köktürk, İlyasköy Türk-İş İlkokulu Müdür Yardımcısı Ercan Ergül, Kenan Yavuzarslan dereceye giren şiirleri seslendirdiler. Programda Şef Ali Rıza Gündoğdu yönetiminde Türk Halk Müziği Gençlik Korosu Şair Cemal Safi’nin Vurgun, Git, Rüyalarım Olmasa eserlerini seslendirdi.

 

 

“Yaralı Vatan şiiri birinciliğe layık görüldü”

Edebiyat ve sanat ortamını canlandıracak, yeni yeteneklere kapı aralayacak şiir yarışmasının ikincisi olan ve Türk Edebiyatı’nın önemli ismi sayılan şair Cemal Safiye adanan geleneksel şiir yarışmasında kazananlar belli oldu. Ölümünün 3. Yılında geride birçok eser bırakan Cemal Safi şiir yarışmasına Türkiye’nin birçok ili ve yurtdışı da dahil olmak üzere 2 bin şiir yarıştı. 7 kişilik jüri ekibinin hassasiyetle değerlendirilmeye aldığı şiirler arasında birinciliği 89 puanla Hatay’dan “Yaralı Vatan” adlı şiiri ile Doğu Türkistan daki zulmü kaleme alan Zeynal Abidin Payas kazandı.

 

 

“Türk Dünyası özel ödüllerini İran ve Makedonya sahiplendi”

Yurtiçi ve yurtdışından ilgi gösterilen yarışmada 84.8 puanla Huriye Erdugan (Çorum)Aşk Benim Adımla adlı şiiri ile 2’nci, 84.6 puanla Talat Ülker(Gümüşhane) Anka  adlı şiiri ile 3’üncü oldu. Türk Dünyası Özel Ödüllerini ise Makedonya’dan Altın Çağım şiiri ile Hatice Ayşe Hasan ve  Vatan Aşkı şiiri ile İran Tebriz’den Hemid Anbaz (Gence) Türk Dünyası özel ödüllerinin sahibi oldu.

 

 

“Mansiyon ödülleri az farklarla sahiplerini buldu

119 şiirden puanlamaya göre kalan 55 şiirin kitap olarak basılıp edebiyat hayatına kazandırılacağı yarışmada Üçüncülük mansiyon ödülü 82.5 puanla “Bal Surat” şiiri ile Ercan Ergül’e (Samsun) , İkincilik mansiyon ödülü 82.6 “Tütün Rengi Kokular” şiiri ile Kemal Uslu’ya (Trabzon),Birincilik mansiyon ödülü “Eyvallah” şiiri ile Nisa Eylül Baharoğlu’na (Gaziantep) layık görüldü.

 

“Engelsiz şiir ödülü Kahramanmaraş’a”

Birbirinde güzel eserlerin yarıştığı yarışmada bu yıla özel olarak kategoriye alınan Engelsiz Şiir Ödülünü ise “Bilmiyorsun” şiiri ile Kahramanmaraş’tan katılım sağlayan Gülşah Dilbirliği kazandı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Cemal, Safi, Şiir, Yarışmasının, Kazananları, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı