Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 14:00 Bu haber 1914 kez okundu
 
Çerkeslerden Geleneksel Haluj Gecesi
Samsun Çerkes Derneği tarafından düzenlenen gecede yeni sezonun açılışını "Geleneksel Haluj Gecesi" ile gerçekleştirdi.
KÜLTÜR Haberi
 Çerkeslerden Geleneksel Haluj Gecesi

 

 


Geleneksel Haluj Gecesine Samsun Çerkes Derneği’nin eski Yönetim Kurulu Başkanlarından Eyüp Baloğlu, Servet Yıldız, Şahin Konuş, Samsun ve ilçelerinde gelen davetliler katıldı.


’ 
Samsun Çerkes Derneği tarafından Atakum Belediyesi Eğlence Merkezi'nde gerçekleştirilen gecenin, açılış konuşmasını yapan Samsun Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Rahşan Erdoğan Yılmaz,"Yeni sezonun açılışını Geleneksel Haluj Gecesi ile yapmış bulunmaktayız. Bu gecede aynı zamanda 30 Eylül Abhazya'nın Zafer Bayramı'nı ve 5 Ekim Adigey Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bu arada Çerkeş Derneği olarak büyük bir aileyiz  ”dedi

 

Atakum İlçe Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ve Atakum Belediye Başkanı  İshak Taşçı'nın da katıldığı gecede birlik ve beraberliğin ülke için ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kaymakam Nazlı, “Çerkeşlerin, ülkenin birlik ve bütünlüğü içerisinde önemli renklerden biri olduğunu biliyorum  ve bu nenle Türkiye Cumhuriyeti'nin bu birlik bütünlük içerisinde toplumların kültürel değerlerini koruma ve geliştirmeleri  ve sivil toplum örgütlenmelerinin desteklenmesi yönünde  çalışmaları ne denli önemsemekteyiz” diye konuştu. 

 
Daha sonra söz alan Kafkas Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Çalışkan da, Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak, “Çerkes toplumunun kültür yuvaları olan derneklerden uzak kalmaması gerekiyor ”dedi.


Samsun  Çerkes Derneği'nin son bir  yıllık faaliyetleri ile  Abhazya Cumhuriyeti Zafer Bayramı Ayayra ve Adıgey Cumhuriyeti kuruluş yıldönümü kutlamalarını konu alan sinevizyon gösteriminin ardından,  Çerkes böreği Haluj ikramı ile birlikte,   Samsun Çerkes Derneği Ceguako Müzik Topluluğu  ve dernek korosu  ile Şıble Halk Dansları ekibi oyuncularının sahne aldığı gece, dans yarışması ve mahalli düğün ile devam etti. Gecede özellikle Samsun yöresinin değerli pşınavoları (mızıka üstadı) . Yaşar Dağ ve  Mustafa  Ünal'ın dinletileri büyük beğeni topladı.
Köksal ÖNER

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , Çerkeslerden, Geleneksel, Haluj, Gecesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı