Haber Detayı
08 Eylül 2021 - Çarşamba 15:46 Bu haber 862 kez okundu
 
CHP 98. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor
9 Eylül 1923 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, 98. Yılını kutluyor.
SİYASET Haberi
CHP 98. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulan CHP, 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı.

 

1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimseyen CHP, 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkelerini de ekleyerek Partinin ilkeleri altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgeliyor.

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel ve CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, CHP’nin kuruluşunun 98. Yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayınladı.

Fatih Türkel mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Cumhuriyet Halk Partisi, Sivas Kongresi ile başlayan milli mücadele günlerinde temelleri atılmış, milletin birliği beraberliğini temel alan, savaş alanlarında kurulmuş bir partidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olmak gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel mirasıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden, kurtuluşun ve kuruluşun partisi olarak bugün de ilk gün ki heyecanla ülkemizin aydınlık yarınları için emek vermektedir.

 

Ülkemizi tam bağımsız, aydınlık, özgür, hukukun üstün olduğu, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu, hiçbir çocuğun ülkemizde yatağına aç girmediği güzel günlere kavuşturacak olan ve bu minvalde hiç yılmadan mücadele veren, yine Cumhuriyet Halk Partisidir.

 

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılın kıyısına ulaştığımız bu dönemde, ülkemize ve halkımıza olan sorumluluğumuz her zamankinden daha fazladır. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün devrim ve ilkelerinin izinde, ülkemizi yeniden ayağa kaldıracak, aydınlık ve çağdaş bir geleceğe taşıyacak olan kadrolar Cumhuriyet Halk Partisi örgütleridir.

 

98 yıl önceki kurucu felsefemizden ve kurucu önderimizden almış olduğumuz güçle, heyecanla, coşkuyla Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi Cumhuriyet Halk Partimizin 98.yıl dönümü kutlu olsun.  “

 

CHP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ VE SAMSUN MİLLETVEKİLİ NESLİHAN HANCIOĞLU’NUN MESAJI:

 

 

         “Bugün, ulusumuzun büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulan,Cumhuriyet devriminin öncüsü, aydınlanma meşalesinin taşıyıcısı, mensubu ve neferi olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yıldönümünü büyük bir gururla kutluyoruz.

 

         98 yıldır vatanımızın bütünlüğüne, ulusumuzun birliğine, millet iradesinin egemenliğine ve tam bağımsızlık ülküsüne büyük bir kararlılıkla bağlı olan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin aydınlık yarınları için, aynı ilkeler ışığında ve yine aynı kararlılıkla mücadelesine devam etmektedir.

 

         Milletimize güveniyoruz ve inanıyoruz…

 

         Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri doğrultusunda, her ferdinin huzur, güven ve refah içinde yaşayacağı, demokrasinin tüm kurum ve ilkeleriyle işlediği, hukukun egemen kılındığı bir Türkiye’ye eninde sonunda kavuşacağız!

 

         Çünkü büyük ve asil milletimiz tarihin her zorlu döneminde tükenmişliğin, umutsuzluğun ve karanlığın içinden bir ok gibi fırlayıp dişiyle, tırnağıyla, kanıyla, gözyaşıyla, direnmiş, bağımsızlığına gölge düşürmemiş, aydınlık geleceğini inşa etmiştir.

 

         Bu düşüncelerle; Cumhuriyet Halk Partimizin 98. kuruluş yıl dönümünü yürekten kutluyor, kurucu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün dava arkadaşlarını minnet, saygı ve rahmetle anıyor, 98 yıldır Cumhuriyetimizin ulu çınarından aldığı güçle ülkemizin aydınlanma mücadelesine omuz veren bütün yol arkadaşlarıma ve partimize gönül vermiş tüm vatandaşlarımıza saygılarımı sunuyorum.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, 98., Kuruluş, Yıldönümünü, Kutluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı