Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 20:47 Bu haber 666 kez okundu
 
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka Samsun’da
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla hayata geçen “YaşamHak” projesini tanıtmak için Samsun’da bir dizi program gerçekleştirdi.
- Haberi
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka Samsun’da

Türkiye’de şiddet gören kadınların yaşam hakkını savunmak amacıyla “Yalnız Değilsin; Biz Varız!” sloganıyla 81 ilde “YaşamHak” projesini tanıtmak için yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, proje kapsamında bir dizi ziyaret için Samsun’a geldi.

 

Nazlıaka ve beraberindeki heyet, proje tanıtım toplantısı öncesinde Çarşamba’nın Eğercili Mahallesi’ni ziyaret ederek biyokütle santral alanını inceledi ve yurttaşlarla bir araya geldi. Ardından Atakum Belediyesi iş birliği ile Atakum Belediyesi Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’nde “YaşamHak” projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

 

Nazlıaka, Samsun Tabip Odası’nı ziyaret etti ve burada “YaşamHak” projesi kapsamında ücretsiz destek sağlamak adına protokol imzaladı. Nazlıaka daha sonra CHP Samsun İl Başkanlığı’na da ziyarette bulundu, akabininde ise Tütün İskelesi’nden denize öldürülen kadınların anısına yazma bağlanmış çelenk bıraktı. Son olarak Nazlıaka, Kanal ATA’da ekranlarında canlı yayınlanan Gündem Özel programında CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Füsun Sökmez ve Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin de yer aldığı programda “YaşamHak” projesi konuşuldu.

 

Atakum Belediyesi Vedat Türkali Eğitim Sanat ve Kültür Merkezi’ndeki “YaşamHak” proje tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan CHP Samsun Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, “Aslında bugün bu salonda kadına şiddeti kadın cinayetlerini konuşuyor olmaktan son derece üzgün olduğumu belirtmek isterim. Türk kadını tarih boyunca kocasıyla, oğluyla, babasıyla, kardeşiyle yan yana ve omuz omuza bir yaşam mücadelesi verdi. 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı kazandırdı. Oysa bizler şimdi bu salonlarda, sokaklarda yaşam hakkını aramak için mücadele veriyoruz. Toplumların temel taşı insan ve ailemizdir. Herkes dil, din, ırk, cinsiyet felsefi inanç, mezhep ayrımı yapılmadan kanunlar önünde eşittir. Bizler, yarınlara güvenle bakabilmek ve huzur içinde yaşayabilmek, geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirmek istiyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Güneşli, aydınlık ve güzel günlerin çok yakında olduğu inancı ile hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

 

“KADINLAR ŞİDDET SARMALI İÇİNDE”

CHP Kadın Kolları’nın yurt genelinde yaptığı çalışmaları ve hedefleri anlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM üyesi Aylin Nazlıaka, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı 102 yıl önce yaktığı o meşale halen bu salonda dipdiri yanıyor. Kuruluşun kenti, kurtuluşun aklı olan bu cumhuriyet kentinde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir gurur duyuyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih konusu henüz gündemde bile değilken kadına yönelik şiddetin nasıl bir sarmala dönüştüğünü, kadınların bu şiddet sarmalından kurtulamadıklarını görerek bir proje hayata geçirmeliyiz dedik ve 5 Aralık’ta kadının seçme ve seçilme hakkına sahip olmasının 86. yıldönümünde Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte kamuoyuyla paylaşarak ‘YaşamHak’ projesini hayata geçirdik. Burada sırf kadın olduğu için katledilmiş kız kardeşlerimizin isimleri var. Biz bu projeyle tek bir kız kardeşimizin kirpiği yere düşmesin, kadınların feryadı havada asılı kalmasın istiyoruz, kadına yönelik şiddeti sona erdirmek istiyoruz. ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyenler, kadına şiddeti sonlandıramaz. Çünkü şiddetin temelinde kadın ve erkeğin eşit olmadığına dair inanç vardır. Onun için eşitlik karşıtı olanlar, kadınların şiddet sarmalı içinde yaşadığı ızdırabı görmezden ve duymazdan geliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlar için birçok güzel sözü var. Onlardan birisi, bugünkü toplantımıza çok uyuyor. Demiş ki, ‘Bir toplum kadın ve erkek olmak üzere iki cinsiyetten oluşur. Mümkün müdür ki bir kütlenin yarısı yerlere zincirlenmişken diğer yarısı göklere yükselebilsin.’ Elbette mümkün değil, işte o yüzden biz ülkemizi kadın erkek yeniden yükselteceğiz. Yeniden laik, demokratik, aydınlık bir ülkeye dönüştüreceğiz. Bu nedenle bugün salonda aramızda olan erkekler de çok değerli. Çünkü bu sadece kadınların mücadelesi değil, aynı zamanda bir insan hakkı ve demokrasi mücadelesi” diye konuştu.

 

“YAŞAM EN TEMEL HAKTIR”

Onurlu bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Nazlıaka, şu şekilde sürdürdü “Yaşam en temel haktır diyerek yola çıktığımız bu projede tabip odaları, barolar ile yaptığımız protokollerle şiddet mağduru olan kız kardeşlerimize ücretsiz hukuki, psikolojik danışmanlık ve tıbbi destek sunuyoruz. Bazı şehirlerde ticaret odalarıyla yaptığımız protokollerde kız kardeşlerimize iş imkanı, çocuklarına da burs sağlıyoruz. Zor zamanlarda kız kardeşimizin yanında oluyoruz. Yakın zamanda Samsun’da bir vaka oldu. Hepimizin yüreği yanmıştı. Bir kardeşimiz evladının gözü önünde şiddete maruz kalmıştı. O olay sonrasında il başkanımız, hastanede kız kardeşimizin yanındaydı. Biz bu projeyle birlikte, tüm şiddet mağdur kadınlarımızla dayanışmayı yükseltmek ve hastanelerde, karakollarda, duruşmalarda, savcılıklarda yanlarında olmak istiyoruz. Neden mi? Emine Bulut’u hepiniz tanıyorsunuz. 10 yaşındaki evladının gözü önünde ‘ölmek istemiyorum’ diyerek yaşamını kaybeden kız kardeşimiz. Emine Bulut, yaşamını kaybetmeden sadece 4 saat önce karakoldaydı biliyor musunuz? Belki biz o gün, onu tanıyor olsaydık bugün hayatta olacaktı. Ayşe Tuğba Aslan, 23 kez katiliyle ilgili savcılığa başvuruda bulunmuştu. Öldüğünde çantasından bir not çıktı, ‘Ben öldükten sonra mı beni koruyacaksınız?’ yazıyordu. Bizler bu davanın da takipçisiyiz. Duruşmalarda yanlarında olmayı da çok önemsiyoruz çünkü son derece adaletsiz kararlar çıkabiliyor. Sırf efendi durdu diye, takım elbise giydi diye, sırf kravat taktı diye iyi hal indirimleri veriliyor. Ve bunu öğrenmiş katiller onun için, katliamdan sonra takım elbise alıp gidiyorlar; hiç giymeyenler bile alıyor. Haberlerini alıyoruz, her yerde açıklıyoruz; hak ettikleri cezayı almaları için kamuoyu oluşturuyoruz. Bizim olduğumuz duruşmalarda sırf gece eve geç geldi diye, hamile olup sokaklarda dolaştı diye, kahkaha attı diye, kırmızı ruj sürdü diye, dar pantolon giydi diye ve yemeğe çok tuz koydu diye tahrik indirimi verilmiyor kadın katillerine. İşte bu yüzden davaların da sonuna kadar takipçisiyiz. Bazen hiç tahmin edemeyeceğiniz ufak dokunuşlar bir insanın hayatını, bir ailenin kaderini, bir çocuğun yaşamını değiştirebilir. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz, il il mahalle mahalle şiddet mağduru olan arkadaşlarımızı ziyaret ediyoruz. Desteğe ihtiyaç duyan bütün kadınlarımız YaşamHak projemizin 444 82 85 numaralı çağrı merkezinden bizlere ulaşabilirler.”

    

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: CHP, Kadın, Kolları, Genel, Başkanı, Aylin, Nazlıaka, Samsun’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı