Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 16:45 Bu haber 730 kez okundu
 
CHP Samsun İl Başkanı Türkel: AK Parti Samsun'da Çiftçiyi Bitirdi
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, AK Parti’nin Samsun'da özellikle Bafra Ovası'nda kışlık sebze eken çiftçiyi bitirdiğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun İl Başkanı Türkel: AK Parti Samsun'da Çiftçiyi Bitirdi

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, son dönemde mazota, gübre ve ilaca gelen zamlar ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.

 

Fatih Türkel açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“  Bafra Ovası'nda ekilen kışlık sebzelerin gübre ve ilaç zamanı geldi. Özellikle gübredeki günlük gelen rekor zamların önüne geçilemiyor. Kırmızı lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, ıspanak, turp, beyaz lahana gibi kışlık ürünler tarlada gübre beklerken Tarım Kredi Kooperatiflerinde ki gübre stokları tükendi. Gübre bayileri sattıkları malı tekrar yerine koyamam korkusu ve kaygısıyla gübre satışlarını durdurdu. Son 1 ayda sadece gübre fiyatlarına ortalama 50 nin üzerinde zam geldi.

Çiftçi şu an karaborsada bile tarlasına atacak gübre bulamıyor. Eğer bu gübre tarlaya atılmazsa bu sene köylü, bu sene çiftçi Bafra'da perişan olacak.

 

Son bir ay içerisinde ortalama

Üre Gübre 250-300 tl den 450 TL’ye

DAP Gübre 250 TL’den 410 TL’ye

26 CAN Gübre 140 TL’den 290 TL’ye

21 SÜLFAT Gübre 125TL’den 280 TL’ye çıktı.

 

Samsun da güllük gülistanlık bir tablo çizmek isteyen AKP’li Milletvekillerine ve AKP Yöneticilerine sesleniyoruz. Mızrak çuvala sığmıyor. Ülkeyi ve tarımı getirdiğiniz durum ortada. Hemen bugün çiftçiye acil bir can suyu desteği sağlamaz, hemen gübre ve mazota acil bir ek destek açıklamazsanız çiftçimiz bu kışı çıkaramayacak. “

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, İl, Başkanı, Türkel:, AK, Parti, Samsun'da, Çiftçiyi, Bitirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');