Haber Detayı
19 Haziran 2021 - Cumartesi 16:04 Bu haber 1013 kez okundu
 
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ziraat Bankası'nın Paralarını sordu
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Ziraat Bankası’nın bir zümrenin, bir zihniyetin Bankası olmadığını, halkın parasının üreticiye, halka verilmesini istedi.
SİYASET Haberi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Ziraat Bankası'nın Paralarını sordu

Kemal Zeybek, Bankanın risk alarak ilgili sektörlerde üretim ile istihdamın artırılması için kredi oranlarını yükselmesi ve kredi kullanmadaki zorlukları ortadan kaldırması gerektiğini ifade etti.

 

Kemal Zeybek konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“ Ülke ekonomisinde, Finans sektöründe Ziraat Bankasının hizmeti 84 milyon yurttaşımızı yakından ilgilendirmektedir. Zorunlu durumlarda Merkez Bankasının karşılığı olmadan basmış olduğu paranın piyasalara sürülmesinde ve dolaşıma sokulmasında en önemli görev devletle özdeşmiş Ziraat Bankasına düşmektedir. Ziraat Bankası Devlet kapısı olarak algılanmaktadır.

 

Ekonomide Ziraat Bankası kamu kaynaklarının parasını verirken, Krediye acil ihtiyacı olan vatandaşlarımız komisyon ve farklı giderleri de görmezden geliyor. Krediye mecbur olmuş insanlar kesintileri dikkate almıyor, her işlem insafınıza bırakılmış. “Denize düşen yılana sarılır” mantığı ile krediyi bulabilen vatandaş şartları istemeyerek zorunlu kabul ediyor.

 

TARIMA 055 ORANINDA DESTEK SAĞLANIYOR

Ülkenin Milli Hâsıla gelirinin 1’i tarıma destek olarak ayrılması Kanunla belirlenmiş olmasına rağmen, yıllardır tarım kesimine 055 oranında destek sağlanıyor. Ziraat Bankasının kuruluş amaçlarından en önemlisi Türk tarımını destekleyerek, yeterli ve sağlıklı gıdaya ulaşmak olduğuna göre banka amaçları doğrultusunda üreticiyi ve üretimi desteklemek zorundadır.

 

Ziraat Bankası, üreticinin üretme kabiliyetini artırmak,  halkımızın sağlıklı ve yeterli gıda ihtiyacının karşılanması için gerektiğinde sıfır faizli krediler kullandırmalıdır. Yıllar itibarı ile her yıl tarım kesiminin Devletten 45 alacağı mevcuttur. Zora düşmüş üreticiye gerekli destekler mutlaka sağlanmalıdır.

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ YÜKSEK FAİZLE KREDİ KULLANDIRIYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri faiz oranları 17’yi bulan oranlarda kredi kullandırıyor, zor durumda kalan üretici bu kredileri mecburen kullanıyor. Üretici krediyi kullanırken bin bir zorlukla karşılaşıyor, araziler çok hisseli olduğu için ipotek vermede zorlandıkları gibi kefil bulmakta da zorluklar yaşanıyor.

 

 Çapraz kefillik sistemi ile dört kişi bir birlerine kefil oluyor, dört kişiden birinin taahhütlerini yerine getirmediğinde diğerlerinde traktörleri bağlanıp haciz işlemleri başlatılıyor.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin borç yapılandırması ile faizlerden bir kısım düşüldükten sonra kalan borcun 30’u peşin diğer kısmı ise üç eşit taksitte ödenmek şartı ile yapılandırma yapılmaktadır.

 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN TAKİPTEKİ ALACAĞI 1.20 MİLYAR TL

 Tarım Kredi Kooperatiflerinin takipteki alacak miktarının1,20 milyar olduğu söyleniyor ve bunun 30’u borçlulardan peşin olarak tahsil edilmek isteniyor, Doğan Medyasını almak için Demirören grubuna 750 milyon Dolar, Dolar TL güncel kurundan 6,5 milyar TL kredi kullandırılıyor. Faizleri nedir bilinmiyor? Kullanılan bu paranın faizi dahi tahsil edilmiyor. Hayvan ve Tarım üretimi yapan borçluların borçlarını yapılandırma yaptık diyeceksiniz 30 peşin tahsil koşulu getireceksiniz! Demirören grubuna 6,5 milyar parayı faizi ile birlikte yaklaşık 9 milyar parayı görmezden gelineceksiniz.

 

ZİRAAT BANKASI 122 MİLYON REKLAM PARASINI HANGİ YANDAŞ MEDYAYA ÖDEDİ?

Ziraat Bankası bir zümrenin, bir zihniyetin Bankası değildir. Halkın Bankasının parasını üreticiye, halka verin. Bankanın 2018 yılı Sayıştay denetim raporlarında 122 milyon TL Reklam parası ödediği, 2020’li yıllarda en az katlanarak büyüdüğü ve bu reklam paralarının hangi yandaş kanallarına, medya guruplarına verdiniz.

 

Pandemi koşullarında ve ülkemizin belli bölgelerinde yaşanan kuraklık nedeniyle üreticinin borcunu ödemesi mümkün gözükmüyor. Ziraat Bankası yetkililerinin tarımı daha fazla sübvanse edilmesi için destek olmalıdır. Ziraat Bankası Devletin ve halkın malıdır! Yaptığı her hizmeti kar hedefleyerek yapmak yerine; üretim, istihdam ve kolay kredi seçenekleri ile zorda olan çiftçiye gerekli destekler sağlanmalıdır.

 

  Zeybek; Ziraat Bankası, Havuz Medyasını genişletmek için kredi vermek yerine; Tarım ve hayvancılık üretimin artırılması için kredi olanaklarını sonuna kadar zorlamalıdır. Reklamlarla çeşitli yandaş firmalara kaynak aktarırken unutmayın! “Çiftçinin kara gün dostu Ziraat Bankasıdır” Reklamını da hatırlatırız. Yandaş yerine üreticiye gerekli kaynaklar yaratılsın. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: CHP, Samsun, Milletvekili, Kemal, Zeybek,, Ziraat, Bankası'nın, Paralarını, sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı