Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 16:13 Bu haber 355 kez okundu
 
DEVA Partisi’nden Konut Görevlilerine ziyaret
Deva Partisi Samsun İl Başkanı Av Kebire Birer Türk, Karadeniz Bölgesi Konut Kapıcılar ve Kaloriferciler Y.D. Derneği’ni (KAPKADER) ziyaret etti.
SİYASET Haberi
 DEVA Partisi’nden Konut Görevlilerine ziyaret

 DEVA Partisi Canik ilçe başkanı Rıdvan Kudu, İlkadım ilçe başkanı Ender Çıklave yönetim kurulu üyelerinin ziyaretinde  KAPKADER Başkanı İlhami Dinçer ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Konut Görevlileri ve Kaloriferciler Sendikası (KONUT-SEN) Karadeniz Bölgesi Hukuk İşlerinden sorumlu Av. Yusuf Turgay Yurdakul konut görevlilerinin sorunları ve beklentileri ile ilgili olarak bilgi verdi.

 

Canik İlçesinde görevli konut görevlilerinin de hazır bulunduğu toplantıda, Konut görevlilerinin yaşadığı genel mesleki sorunların temeli, mesleki görev tanımının olmayışı, çalışma koşullarında standart olmaması ve meslekte yaşanan sorunlar ve söz konusu sorunların çözümleri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Toplantıya katılım sağlayan konut görevlileride  tek bir yöneticinin apartman görevlileri üzerinde karar verici olmamasına, mesai kavramlarının çok geniş tutulmasına ve çalışma saatlerinin belirli olmamasının çalışma şartlarını daha da zorlaştırdığını ifade ettiler.

 

Konut görevlileri ayrıca, belli bir görev tanımları olmadığı için site içerisinde servis hizmetlerinin yanı sıra, tamir tadilat işlerinin bilekendileri tarafından yapıldığını, tüm bunlara rağmen ise asgari ücret aldıklarını ve aynı vergileri ödediklerini ilettiler.

 

 

Ziyaretle ilgili olarak bir açıklama yapan DEVA partisi Samsun İl Başkanı Avukat Kebire Birer “ Konut görevlilerinin görev sorumlulukları açık ve net olmalı, site içerisinde veya apartman içerisinde ikamet eden sakinler de bunların dışına çıkmamalı. Yapmaya Mecbursun dayatması hiç adil ve insani deği,l doğru da değil. Apartman görevlilerinin görev tanımına girmeyen hizmetler için ayrı bir ücretlendirme söz konusu olmalı ve hizmeti alan tarafından ücreti ödenmeli. Bu sayede yoğun tempoda çalışan ve asgari ücret alan çalışanlar, ek gelir sağlayarak geçim derdine bir parça çözüm bulmuş olur.

 

Ayrıca “Kapıcı” ibaresiliteratürden çıkarılmalı. Gerekirse belediyeler ile birlikte çalışılmalı. Her mesleğin kendine dair zorlukları var ve günde en az iki kez evsel atıklarımızı bile alarak, işi için ter döken arkadaşlarımız daha çok saygıyı hakediyor. Özellikle de pandemi döneminde insanların evde kaldığı sürede iş yükleri 5 katına çıkan bu meslek grubundaki arkadaşlarımıza minnet borçluyuz. Partimiz teşkilatlarının yönetimi içerisinde bir adet apartman görevlisi temsilcisine yer vereceğiz. Onların bu sorunlarını Türkiye geneline taşımak için de önümüzdeki dönemde genel merkez başkan yardımcılarımızdan birinin katılacağı ilk toplantıya kendilerini de dahil edeceğiz.“ dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: , DEVA, Partisi’nden, Konut, Görevlilerine, ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');