Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 18:46 Bu haber 3403 kez okundu
 
DİSK Emekli Sen'den Dünya Kadınlar Günü Açıklaması
DİSK Emekli Sen Şube Sekreteri Dürdane Kılıç 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle Kadın Komisyonu Üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yaptı.
- Haberi
DİSK Emekli Sen'den Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

Dürdane Kılıç Sendika Binasında yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü. Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin. kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 85.Yıldönümü. Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı.

5 Aralık Türk Kadınının gurur günüdür. Bu , Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün siyasi başarısıdır. Kurtuluş Savaşı’nda Kara Fatmalar,Halide Edip Adıvarlar,Nene Hatunlar vardı, hepsi de siyasetin ve tarihin kahramanlarıydı. Hepsini minnetle anıyoruz.

Türk kadınına Seçme ve seçilme hakkı Fransa’dan ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13. Belçika’dan 14, İsviçre’den 36 yıl önce tanındı. O Dönemde henüz birçok gelişmiş ülkede kadınlar bu haklara sahip olamamışken, Türk Kadını Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öngörüsü ve kararlılığı ile siyasal haklarına kavuşmuştur. 85 Yıl önce elde ettiğimiz kazanımlarımıza rağmen , günümüzde kadın -erkek–eşitliğinden söz etmek mümkün değildir.

Kadın cinayetleri, çocuk yaşta evlilik, cinsel istismar, eğitim hakkından yoksun bırakılma, çalışma hakkının elinden alınması, bütün bu aşağılamalar yetmezmiş gibi TBMM de, tecavüzcüleri korumak amaçlı, 12 yaşındaki kızlarımızın tecavüzcüleriyle evlendirilmesi ile ilgili yasa hazırlığı içine girildi. Kadınlarımızı aşağılayan bu yasa, ülkemizin en önemli sorunları arasında yerini alarak , yüreğimizi kanatmaktadır.

DİSK EMEKLİ SEN’li kadınlar olarak ,kadınlarımızın hak ve özgürlükleri için bir mücadele ve dayanışma günü olarak gördüğümüz, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün 85.Yıldönümünü kutluyor,hakları için mücadele eden ve direnen tüm mücadelesini selamlıyoruz.

Kadınlarımızın sorunlarının yasal olarak düzenlenmesi için ,yasalarda belirtilen kadın –erkek eşitliğinin, fiili eşitliğe dönüştürmek , hayatın her alanında kadın –erkek eşitliğini yaşama geçirmek tepkimizi göstermek , sesimizi duymayanlara duyurmak amacıyla ,bugünden itibaren, bileklerimize kırmızı kurdelelerimizi bağlıyoruz.

Yaşasın kadın mücadelemiz ve dayanışmamız.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: DİSK, Emekli, Sen'den, Dünya, Kadınlar, Günü, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı