Haber Detayı
05 Aralık 2019 - Perşembe 19:09 Bu haber 2927 kez okundu
 
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara'dan 5 Aralık Mesajı
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Atatürk tarafından Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 85. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.
- Haberi
Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem  Kara'dan 5 Aralık Mesajı

5 Aralık 1934 tarihinin, Avrupa'daki pek çok ülkeden önce, Atatürk’ün kadınların siyasal, sosyal ve kültürel haklarda erkeklerle eşit haklara sahip olması için attığı önemli bir adımın, kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanındığı tarih olduğunu ifade eden Rüstem Kara açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ". Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 10. ve 11. maddeleri değiştirilerek kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmış ve 1 Mart 1935’te ilk kadın milletvekilleri Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yerlerini almışlardır. 

    Bu büyük devrim, daha Cumhuriyet'i kurduğu ilk günden beri kadının toplumdaki yerini erkekle eşitlemek için çok önemli düzenlemeler yapan Atatürk'ün, bu vatana demokrasi hediyesidir. 

     Bugün kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85. yılını kutluyoruz. Bu yıldönümünü büyük bir gurur ama buruklukla karşılıyoruz.

     Daha yeni kurulmuş bir Cumhuriyet iken kadınlar için çağın ötesinde reformların yapıldığı ülkemizde ne yazık ki kadınların konumu, eğitimde, sağlıkta, iş yaşamında, sosyal hayatta hala olması gereken yerin gerisindedir. Üstelik birçok Avrupa ülkesinden daha önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilen ülkemizde, ne yazık ki bu hak tam anlamıyla uygulamaya geçememiştir. Bunun en önemli göstergelerinden birisi TBMM'deki kadın vekillerin azlığıdır. Türkiye nüfusunun yüzde 50’sini oluşturan kadınların yetki paylaşımı ve karar alma süreçlerine katılımı büyük önem taşımaktadır. Ancak kadınların siyasetteki “görünmezliği”, hem Meclis’te hem de yerel yönetimlerde kadın sorunlarını görmezden gelen politikaların üretilmesine neden olmaktadır.

    Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra kadınlar için yaptığı reformlarla tüm Avrupa'ya dudak ısırtan ülkemizde bugün, erkek egemen kültürün devlet eliyle pekiştirilmektedir. Kadını eşit bir birey olarak değil "erkeğin emaneti" olarak gören bazı bürokratların çağdışı fetva vermesi, kadına şiddete yönelik düzgün bir  politika geliştirilmemesi nedeniyle, ülkemiz birçok dünya ülkesinin gerisinde kalmıştır. 

   Oysa çağdaş Türk kadının siyaset içindeki varlığı, Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin korunması, tam anlamıyla bir demokrasi anlayışının bütün kurum ve kurallarıyla birlikte yerleşmesi bağlamında son derece önemlidir. Ancak uygulamada Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, kadınların erkekle birlikte temsil edildiği özel ve kamusal alandaki yerlerine ilişkin olarak, gereken sosyal yapısal dönüşümlerin henüz tam anlamıyla yaygınlaşmadığı ortadadır. 

    Demokratik bir ülkede yaşamak isteyen herkes bilmelidir ki bu konuda mücadele etmesi gereken tek kesim kadınlar değildir. Bu bir demokrasi mücadelesidir. Kadın- erkek bu toplumun her kesiminin katılması gereken bir mücadeledir. Unutulmamalıdır ki: geçmişte olduğu gibi bu toplum cehaleti, yok edecek bir eğitimle bütün zorlukları aşarak elbette çağdaşlaşma yolunda ilerleyişini sürdürecektir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Eğitim, İş, Samsun, Şube, Başkanı, Rüstem, , Kara'dan, 5, Aralık, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı