Haber Detayı
15 Ekim 2021 - Cuma 16:45 Bu haber 261 kez okundu
 
Ekim Geçidi Sergisi Atakum'da
Gülsün Erbil tarafından 1983 yılında ilk tohumları atılan Ekim Geçidi Sergisi, Eskişehir'in ardından Atakum Belediyesi'nin katkıları ile Atakum'da düzenlenecek.
SANAT Haberi
Ekim Geçidi Sergisi Atakum'da

 

Atakumlular, Cumhuriyet’in ilan edilişinin 98. yıldönümünü sanatçıların birbirinden güzel sanat eserlerinin yeraldığı "Ekim Geçidi" sergisine ev sahipliği yapacak.


Gülsün Erbil tarafından 1983 yılında ilk tohumları atılan Ekim Geçidi Sergileri, ilk olarak 2001 yılında İstanbul Galeri X’de  gerçekleşebildi. Ülkemizin birçok ilinde binlerce sanatçının katılımıyla her geçen yıl bir çığ gibi büyüyen, 13. yy. da Mevlâna Celaleddin Rumi’nin “Gel, gel ne olursan ol, yine gel” çağrısı ile başlayan bu yolculuk sanatın her disiplininin Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet için üreten özel, özgür ve özgün sanatçıları tema olmaksızın bir araya getiren karma bir sergi olma özelliği taşıyor.

Türkiye’ den ve dünyadan yüzlerce sanatçının katıldığı ve katılmaya devam ettiği Ekim Geçidi sergileri her türlü disiplini kapsayan heykel, resim, enstalasyon, seramik, video, fotoğraf performanslar vs. alanlarında üretmekte olan çağcıl Türk sanatçılarını yurt içinde ve yurt dışında tanıtmayı amaçlıyor. 


Türkiye genelinde otuz ilde yapılan ve üç binin üzerinde plastik sanat ile çeşitli disiplinlerden gelen sanatçıların resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video ve performanstan oluşan konseptle Atakumlular, sanat dolu günler geçirecek. Sanatçılar sergide Cumhuriyet’e olan sevgilerini özgün sanat eserleri ile anlatacak.

 

20.YIL SERGİSİ

Ressam Gülsün Erbil’in Cumhuriyet’e ve Atatürk’e olan sevgisini anlatma fikri ile ortaya çıkan ve ismini Sanatçı ve Şair Yeşim Ağaoğlu’dan alan Ekim Geçidi sergisinin 20. yılına özel çalışmalar, sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Resim, heykel, seramik, fotoğraf, enstalasyon, video, performans gibi farklı disiplinlerin yer aldığı sergide ziyaretçileri renkli bir sanat yolculuğu bekliyor.     

Ücretsiz olan sergi, Atakum Denizevleri Mahallesi’nde bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi içerisindeki sergi salonunda 25-26-27 Ekim tarihleri arasında açık kalacak.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Ekim, Geçidi, Sergisi, Atakum'da, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');