Haber Detayı
12 Mayıs 2022 - Perşembe 16:41 Bu haber 1286 kez okundu
 
ESM’den Soma Katliamı açıklaması
ESM Samsun Şube Başkanı Mustafa Niyazi Bulut, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’nın 8. Yılı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
ESM’den Soma Katliamı açıklaması

Bulut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ Soma Katliamının üzerinden tam 8 yıl geçti. 13 Mayıs 2014 tarihinde ülke ve dünya tarihinin en büyük iş cinayetlerinden birisi yaşandı ve 301 maden emekçisi hayatını kaybetti.

301 madencinin ölümünden sorumlu olan patronlar ve işveren temsilcileri göstermelik cezalarla ödüllendirildi. 15 Nisan 2020 tarihinde çıkarılan infaz yasası ile tutuklu tüm sanıklar tahliye edilerek vicdanlar bir kere daha göçük altında bırakıldı.

Yapılan göstermelik yargılamalarda mahkeme heyeti ve bilirkişiler defalarca değiştirilerek davanın içi boşaltıldı. Kaza sonrası kıdem tazminatı hak edecek şekilde hizmet akdi sona eren maden emekçilerinin tazminatları uzun süre ödenmedi. Madencilerin kararlı mücadelesi ile 7. Yılın sonunda tazminatların TKİ tarafından ödenmesine karar verildi.

Son olarak Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği, istinafın da onadığı “Bilinçli Taksirle Öldürme” suçundan değil, 301 kez olası kasıtla öldürme ve 162 kez yaralama suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtmiştir. Bozma kararı sonrası duruşma günü beklenirken Yargıtay 12. Ceza Mahkemesinin üyelerinin değiştirilmesinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığının önceki karara itirazı sonucu, Yargıtay 12. Ceza Mahkemesi tarafından, sanıkların olası kastla değil bilinçli kastla öldürme suçundan ceza alması gerektiği kararı onanmış, hukuk bir kez daha ayaklar altına alınmıştır.

Patron Can Gürkan, 301 madencinin her birisi için 8 gün hapis cezası almış, sorumlu müdür dâhil şirketin yönetim kurulundaki herkes beraat etmiş, Sahanın şirket tarafından işletilmesine onay veren, iş güvenliğini hiçe sayarak üretim yapılmasına göz yuman kamu görevlilerinin hiçbiri bu davada yargılanmamıştır. Fakat görev, yetki ve sorumluluklarında rödovanslı sahanın iş sağlığı ve güvenliğinden sorumluluğu bulunmayan, sadece üretim ve kaliteyi takip etmekle görevlendirilmiş TKİ Kontrol Mühendisleri günah keçisi ilan edilmiş ve mahkeme tarafından ağır cezalara çarptırılmışlardır.

Bir kez daha belirtiyoruz;

Gerçek sorumlular; sahayı SOMA A.Ş firmasına ihale edilmesi kararında imzası olan ETKB’nin ve TKİ’nin üst düzey yöneticileri ile iş güvenliği maliyetinden kaçan, işçiler üzerinde üretim baskısı oluşturan patronlar ve temsilcileridir.

Büyük iş kazalarına neden olan özelleştirme, taşeronlaşma, rödovans gibi yanlış uygulamalardan ders çıkarılmadığı gibi; kamu madenciliğinin alanı daraltılmaya devam ediliyor. Gerekli şartlara ve teknik altyapıya sahip olmayan özel firmalar üretim zorlaması ve kar hırsı ile yeni Soma facialarına davetiye çıkarmaya devam ediyor. Özelleştirmelerin getirdiği yıkıcı sonuçlar, Soma katliamında can kayıpları olarak karşımıza çıkarken, özellikle enerji sektöründe ise son bir yılda karşılaşılan elektrik zamları ile kendini göstermektedir.

Doğayı ve çevreyi düşünmeden sadece kar amacı güdülerek ve çevresel önlemler alınmadan yapılan madencilik çalışmaları; havamızı, suyumuzu, toprağımızı, yaşam alanımızı kirletmeye ve yok etmeye devam ediyor.

Her yıl binlerce emekçinin hayatını kaybetmesine neden olan iş cinayetlerinin birinci nedeni özelleştirme ve taşeronlaşmadır. Herkesin insanca bir çalışma hayatı, ücreti ve emeklilik hakkı olmalıdır. Yeni Soma facialarının olmaması için Enerji, İnşaat, Metal, Madencilik gibi ağır işkollarında çalışan emekçilerin kamuda istihdam edilmesi,  yaygın ve sürekli bir denetim mekanizması kurulması gerekmektedir.

Patronların kar hırsıyla yönettiği ve her yıl binlerce emekçinin ölmesine, sakatlanmasına ya da meslek hastalığına yakalanmasına neden olan piyasacı çalışma hayatı bir an önce terk edilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği alanı mali bir gider olarak görülmemeli, bu alan üzerinde ciddi bir kamu denetimi oluşturulmalıdır.

Özellikle madenlerde özelleştirmeler durdurulmalı, taşeron istihdam ve rödovans modeli terkedilmelidir. Tüm çalışanlara kamusal, nitelikli, güvenceli bir gelecek sunulmalıdır.

Soma’da, Ermenek’te, Karadon’da, Kozlu’da ve nicelerinde kaybettiğimiz tüm maden emekçilerini bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyoruz. Emekçilerin çalışırken ölmedikleri, yaralanmadıkları, meslek hastalığına yakalanmadıkları, eşit ve özgür bir dünya istiyoruz.

                                                               

                                                                                                       Mustafa Niyazi BULUT

                                                                                                                Şube Başkanı

Adres: Karadeniz Mah.Aziziye Cad.Akan Apt.No:32/4 İlkadım Samsun Tel:0.362.230 59 35

e-mail: esm.samsun@gmail.com

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: ESM’den, Soma, Katliamı, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı