Haber Detayı
14 Mayıs 2021 - Cuma 21:01 Bu haber 356 kez okundu
 
ESM: Soma'da Kaybettiğimiz 301 Madenciyi Anıyoruz
ESM (Enerji Sanayi Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şube Mali Sekreteri Mustafa Niyazi Bulut, Soma'da 301 madencinin ölümü ile sonuçlanan maden faciasının 7. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
SİVİL TOPLUM Haberi
ESM: Soma'da Kaybettiğimiz 301 Madenciyi Anıyoruz

Soma Katliamının üzerinden tam 7 yıl geçtiğini ifade eden Mustafa Niyazi Bulut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ 13 Mayıs 2014 tarihinde ülke ve dünya tarihinin en büyük iş cinayetlerinden birisi yaşandı ve 301 maden emekçisi hayatını kaybetti.

 

301 madencinin ölümünden sorumlu olan patronlar ve işveren temsilcileri göstermelik cezalarla ödüllendirildi. 15 Nisan 2020 tarihinde çıkarılan infaz yasası ile tutuklu tüm sanıklar tahliye edilerek vicdanlar bir kere daha göçük altında bırakıldı.

 

Yapılan göstermelik yargılamalarda mahkeme heyeti ve bilirkişiler defalarca değiştirilerek davanın içi boşaltıldı. Kaza sonrası kıdem tazminatı hak edecek şekilde hizmet akdi sona eren maden emekçilerinin tazminatları uzun süre ödenmedi. Madencilerin kararlı mücadelesi ile 7. Yılın sonunda tazminatların TKİ tarafından ödenmesine karar verildi.

 

Büyük iş kazalarına neden olan özelleştirme, taşeronlaşma, rödovans gibi yanlış uygulamalardan ders çıkarılmadığı gibi; kamu madenciliğinin alanı daraltılmaya devam ediliyor. Gerekli şartlara ve teknik altyapıya sahip olmayan özel firmalar üretim zorlaması ve kar hırsı ile yeni Soma facialarına davetiye çıkarmaya devam ediyor.

 

Doğayı ve çevreyi düşünmeden, ek maliyet kalemi olan çevresel önlemler alınmadan yapılan madencilik çalışmaları; havamızı, suyumuzu, toprağımızı, yaşam alanımızı kirletmeye ve yok etmeye devam ediyor.

 

Her yıl binlerce emekçinin hayatını kaybetmesine neden olan iş cinayetlerinin birinci nedeni özelleştirme ve taşeronlaşmadır. Herkesin insanca bir çalışma hayatı, ücreti ve emeklilik hakkı olmalıdır. Yeni Soma facialarının olmaması için Enerji, İnşaat, Metal, Madencilik gibi ağır işkollarında çalışan emekçilerin kamuda istihdam edilmesi, yaygın ve sürekli bir denetim mekanizması kurulması gerekmektedir.

 

Patronların kar hırsıyla yönettiği ve her yıl binlerce emekçinin ölmesine, sakatlanmasına ya da meslek hastalığına yakalanmasına neden olan piyasacı çalışma hayatı bir an önce terk edilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği alanı mali bir gider olarak görülmemeli, bu alan üzerinde ciddi bir kamu denetimi oluşturulmalıdır.

 

Özellikle madenlerde özelleştirmeler durdurulmalı, taşeron istihdam ve rödovans modeli terkedilmelidir. Tüm çalışanlara kamusal, nitelikli, güvenceli bir gelecek sunulmalıdır.

 

Soma’da, Ermenek’te, Karadon’da, Kozlu’da ve nicelerinde kaybettiğimiz tüm maden emekçilerini bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyoruz. Emekçilerin çalışırken ölmedikleri, yaralanmadıkları, meslek hastalığına yakalanmadıkları, eşit ve özgür bir dünya istiyoruz."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: ESM:, Soma'da, Kaybettiğimiz, 301, Madenciyi, Anıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı