Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 17:19 Bu haber 835 kez okundu
 
Fatsa’da Japon-Türk Ortaklığı İle Kadın Mesleki Eğitim Merkezi
Fatsa Belediyesi, Japon Konsolosluğu 2020 Yılı Yerel Projelere Hibe Programına ‘Fatsa’da Kadınlar için Mesleki Eğitim Atölyesi Sağlanması Projesi’ ile başvuru yaparak 68 bin 545 dolar hibe kazanmıştı.
EKONOMİ Haberi
Fatsa’da Japon-Türk Ortaklığı İle Kadın Mesleki Eğitim Merkezi

Türkiye Japonya Büyükelçiliği resmi internet sayfasında Fatsa Belediyesi’nin hibe almaya hak kazandığı ‘Fatsa’da Kadınlar için Mesleki Eğitim Atölyesi Sağlanması Projesi’nin uygulanma kararı açıklandı.

 

Türkiye Japon Büyük Elçisi Kazuhiro Suzuki, Fatsa Belediyesi’nin projesinin de yer aldığı elçiliğin resmi internet sitesinden paylaştığı mesajda, Türkiye’de 730’dan fazla proje başvurusu içerisinden titizlikle yapılan incelemeler sonucu seçilen ve hibe desteği almaya hak kazanan 10 projenin uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

 

BELEDİYE TARİHİNDEKİ İLK ULUSLARARASI HİBE PROJESİ

 

Türkiye’de 730’dan fazla proje başvurusu içerisinden uygulanmasına karar verilen 10 proje içerisinde yer alan Fatsa Belediyesi’nin ‘Fatsa’da Kadınlar için Mesleki Eğitim Atölyesi Sağlanması Projesi’ belediye tarihinde kazanılan ilk uluslararası proje olma özelliği taşıyor. 

 

1 MİLYON TL’YE MAL OLACAK PROJEDE YILLIK 250 KADIN İSTİHDAMI SAĞLANACAK

 

Japon ortaklığı ile Fatsa Belediyesi’nin sahibi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi’nin paydaş olduğu proje kapsamında,  yıllık 250 kişi tekstil sektöründe iş sahibi yapılacak ve kadın istihdamının sürdürülebilir olmasına destek sağlanacak.  Japon Türk ortaklığı ile yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olacak proje kapsamında kadınların doğrudan istihdama kazandırılması için mesleki eğitim merkezi kurulacak.

 

“KADIN MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ FATSA’MIZA HAYIRLI OLSUN”

 

Japon Türk ortaklığı ile kadınlara yönelik mesleki eğitim merkezinin Fatsa’ya hayırlı olmasını dileyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar,  “ Japonya ve Türkiye tarih boyunca dost ve stratejik anlamda ortak iki ülke olmuştur. Köklü ve derin bir geçmişe sahip olduğumuz uzak doğudaki yakın dostumuz Japonya-Türkiye arasındaki bağımız ve ilişkilerimiz hayata geçirdiğimiz projelerle perçinlenmektedir. Japon dostlarımızla yaptığımız görüşme ve ilişkiler neticesinde belediye tarihinde ilk olma özelliği taşıyan uluslararası hibe projesini kazanarak uygulama aşamasına getirmiştik.  Türkiye Japon Büyükelçiliğinden projemizin uygulama onayını aldık. Şehrimize böylesine önemli bir kaynağı hibe olarak kazandırmanın ve kadınlara yönelik mesleki eğitim merkezini kazandıracak olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. ‘Fatsa’da Kadınlar için Mesleki Eğitim Atölyesi Sağlanması Projesi’ kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi’mizin paydaş olduğu  kadınlara yönelik mesleki eğitim merkezimizin inşa çalışmalara kısa zamanda start vereceğiz.  Hiçbir iş deneyimi olmayan, meslek edinememiş, meslek edinmede geç kalmış kişiler için iş fırsatı oluşturacağız.  Bu projemizin Japonya-Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerini daha da derinleştireceğine inanıyorum. Projemiz’in  Fatsa’mıza ve hemşehrilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor; Türkiye Japon Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki’ye, Diplomat ve Japon Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü İkinci Katibi AkifumiDoma’ya, proje koordinatörümüze, emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Fatsa’da, Japon-Türk, Ortaklığı, İle, Kadın, Mesleki, Eğitim, Merkezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı