Haber Detayı
20 Ocak 2022 - Perşembe 12:50 Bu haber 2027 kez okundu
 
Hürriyetçi Sağlık-Sen de Kuruldu
Hürriyetçi Sağlık Sen Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Çakmak, sendikalarının amaçlarını ve çalışmalarını www.karadenizhayat.com Genel yayın Yönetmeni Coşkun özbek'e anlattı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Hürriyetçi Sağlık-Sen de Kuruldu

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ:  

https://www.youtube.com/watch?v=JSMZ11WFpjk

 

Türkiye Kamu Sen'e bağlı sendikaların bazı il şube başkanları ülke genelinde aday olmamaya zorlanmış, antidemokratik yöntemlerle  ve baskılarla aday yapılmamıştı.

 

Baskılar ve zorlamalar hatta fiili saldırılar sonrasında,  kongreler öncesi başkanlıktan istifa edenlerin tepkisi ve mağduriyetleri, demokratik hakların ön planda tutulduğu yeni bir kamu sendikacılığı yapısını ortaya çıkardı.

 

 Samsun'da yaşanan, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak'ın ve Türk Eğitim Sen Samsun Şubesi Başkanı Levent Kuruoğlu'nun aday olmamaya zorlanması, Levent Kuruoğlu'nun kongre günü bir grup tarafından saldırıya uğraması ve ardından istifası büyük yankı uyandırmıştı.

 

Bu gelişmelere tepkiler ve Türkiye Kamu Sen'den artan istifalar, yeni demokratik sendika arayışını gündeme getirince Kurucu Genel Başkanlığını Samsun Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Levent Kuruoğlu'nun yaptığı Hürryetçi Eğitim Sen hayata geçti. Kısa sürede büyük talep gören ve üye sayısı hergün artan Hürriyetçi Eğitim Sen'in ardından, Kurucu Genel Başkanlığını Muhammet Birinci'nin yaptığı ve Teşkilatlardan sorumlu Kurucu genel başkan yardımcılığı görevini Erdoğan Çakmak'ın üstlendiği Hürriyetçi Sağlık Sen de gerekli onayı alarak faaliyetlerine başladı.

 

Hürriyetçi Sağlık Sen'in teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Çakmak, kuruluş onayının alınmasının hemen ardından Coşkun Özbek'in konuğu oldu ve sorularımızı cevaplandırdı, yaşananları ve çalışmalarını anlattı.

 

İşte o açıklamalar :

COŞKUN ÖZBEK: Kurucu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendiğiniz Hürriyetçi Sağlık Sen'in örgütlenme yapılanması nasıl Samsun'da durum nedir; Türkiye çapında kaç ilde örgütlenme yapıyorsunuz. Bu çalışmalar federasyon kurulmasına doğru gider mi? federasyon ve konfederasyon oluşumu  kadar sürede tamamlanabilir? 

 

ERDOĞAN ÇAKMAK: "Öncelikle çok teşekkür ediyorum bize yeni bir sendika oluşumundaki donanımızı,  bilgimizi aktarmak şansı verdiğiniz için. Hürriyetçi Sağlık-Sen'in doğuşu bizim için, hiç düşünmediğimiz bir dönemde gerçekleşti. Ben Türk Sağlık-Sen sürecinde, Türk Sağlık-Sen'in bana kattıkları, benim katkılarım inkar edilecek şeyler değil. 

 

 

Çok ciddi anlamda sendikal bilgi ve donanıma kavuştuk. Ama şunu da atlamayalım; sonuç itibarıyla benim istemediğim, onlar tarafından uygun görülen bir şekilde sendikal hayatım orada son buldu. 

 

Bu süreçten sonra ciddi anlamda var olan sendika potansiyelimizi alanda hayata geçirme kararı aldık. Özgür, hür iradeleriyle alışanların diledikleri sendikalara üye olabileceği her kademedeki görevlere aday olabileceği bir sendika boşluğu olması  gerektiğini bize gelen tepkilerden anlamaya başlamıştık.

 

 

Fakat düşünme aşamasında idik, ne yapacağımızı çok bilmiyorduk. Yeni bir sendikanın siyasi ayağın kesinlikle olmamalıydı. Yeniden başlamak nasıl bir şey getirirdi, nasıl bir şey olurdu; bunların artısını eksisini düşünürken Türk Eğitim-Sen'de sendika hayatına son veren Levent Kuruoğlu başkanım, Hürriyet Eğitim Sen'in kurucu genel başkanı olarak çok ciddi bir sendikal çalışma başlattı.

 

 

ÜLKE GENELİNDE 150 ARKADAŞIMIZIN KATILIMI İLE 25 SAYFALIK TÜZÜK HAZIRLADIK

 

Bu girişim, Türkiye'de de çok ciddi bir sinerji yaratttı.  Bunun ardından biz sağlıkta da aynı tepkiyi aldık. Bundan sonraki süreçte nasıl yapalım derken, Türkiye genelinde  bazı arkadaşlarla telefonda görüşerek tek hedefleri sendikal mücadele olan yaklaşık 30 arkadaşım ile kendi evimizde yaptığımız toplantı sonucunda Hürriyetçi Sağlık Sen'in kurulması gerektiğine karar verdik.

 

Kendi tüzüğümüzü kendimiz yazdık kendi yönetmeliğimizi kendimiz koyduk. Sendika ağalığına son dedik. Tabandan teşkilatlanarak büyüme dedik. 25 sayfalık tüzük hazırladık. 150  arkadaşımızın tüzükte, yürütmede, manifestolarda ciddi anlamda katkısı var. 

 


ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINI EN BAŞA KOYAN TEK SENDİKA OLABİLİRİZ

 

Atatürk ilke ve inkılaplarından örnek alarak sendikacılık yapacağımızı başa koyan tek sendika olabiliriz. Sendikamızın merkezi Ankara, faaliyet Samsun'da olduğu için bu sendika Samsun'da doğdu. Arkadaş gruplarımızla böyle bir sendikaya girdik. kurucu Genel Başkanlığı daha önce Türk Sağlık Sen Genel Merkezinin 3 dönem genel başkan yardımcılığını  yapmış olan kurucu genel başkanımıza verdik. Ben de teşkilatlanmalardan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak başladım.

 

 

21 FARKLI İLDEN 25 KURUCU ÜYE

 

21 farklı ilden 25 kurucu üye olmak üzere bu sendikanın kurulmasına öncülük ettik. Bütün belgelerimizi hazırladık, güvenlik soruşturması geçirdik,  sonradan Çalışma Bakanlığı'ndan onay alarak geçen hafta salı günü sendikamızın resmen kuruluşunu tamamladık. 

 

Kendimizi anlatmamıza gerek yok; herkes bizi tanıyor. Sadece yaşanan sendikal yapılanmalarda geçmişe yönelik sıkıntılardan dolayı arkadaşlarımızın çok kabul edilebilir mazeretleri ve çekinceleri var. Hepsine anlatıyoruz telefonda birebir. 

 

Hiç dinlemeye gerek duymadan üye olanlar var onlara teşekkürler. Bu bir güvendir.  Adını aldığımız bir sendika olacağız; biz sendikamıza hiçbir zaman siyaset bulaştırmayacağız. Siyasetin olduğu yerde alanlar daralır. Biz asla sendika ağaşığı, makam, başkanlık peşinde değiliz. Tüzüğümüzde başkanlık için en çok 2 dönem şartı getirdik. Bunu kesinlikle uygulayacağız.

 

ŞU ANA KADAR 44 İLDE TEŞKİLATLANDIK

 

COŞKUN ÖZBEK: Kaç ilde örgütlenme çalışmanız  var şu anda?

ERDOĞAN ÇAKMAK: Yeni olmamıza, 17 Ocak 2022 de kurulmamıza rağmen inanılmaz bir şekilde her ilden insanların özen içinde olduğunu gördük. Siyasetin olmadığı, sadece sendikal alanda kendilerini anlatacakları, ' siz hangi siyasetten dediklerinde, bizim tek siyasetimiz Atatürk ilke ve inkılapları, arka bahçemizde memurun kendisidir !'diyoruz. Hürriyetçi Sağlık Sen bizim için çok önemli bir eser olacak. Buna inanan arkadaşlarımız ile şu anda 44 ilde teşkilatlandık. 


SAĞLIKTA 15, EĞİTİMDE 40'A YAKIN BAŞKAN ARDKADAŞIMIZIN GÖREVE DEVAM ETMEMELERİ İSTENDİ, İTİBARSILAŞTIRMA ÇABALARI BAŞLADI, EMEKLİLİĞE ZORLANDI

 

COŞKUN ÖZBEK: Levent Kuruoğlu ve siz Samsun'u sendikacılık tarihinde önemli bir yere taşıdınız büyük bir sendikanın hem kurucu genel başkanı Samsun'da diğer bir sağlık sendikasının da teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcılığı düzeyinde bir görev üstlendiniz Samsun adına bunun için teşekkür ediyoruz. Peki üyeler arasında veya Türkiye genelinde sizin gibi seçme ve seçilme hakkı elinden alınan başkanlar var mı? 

 

ERDOĞAN ÇAKMAK: Sağlıkta tahmin ediyorum 15'e yakın başkan seviyesinde arkadaşımızın bir şekilde görevlerine devam etmemeleri istenildi. Eğitimde sayı 40'ın üzerinde. 


Ya emeklilikleri sağlandı, ya da aday olmamaları istendi; ya da itibarsızlaştırılmaya çalışıldı, bir şekilde olumsuz söylem ve eylemle sendikalardan uzaklaştırıldılar. 
Tahmini olarak bu sayılarda. Bilmediğimiz isimler de var temsilci arkadaşların delege olmalarının engellendiğini dahi duyduk."

 


HER GÜN DAHA DA BÜYÜYORUZ

COŞKUN ÖZBEK: Çalışmalarınızı ve gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Kamu sendikacılığı tarihinde, özgür, seçme seçilme hakkının savunulduğu, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir yeni kamu sendikası, federasyon ve konfederasyonun temelini Samsun'dan attınız. Başarılarınızın devamını diliyorum. Süreçte mümkün olan sıklıkta sizlerden ahber almaya ve sütunlarımız taşımaya devam edeceğiz.Son olarak söylemek istediğiniz şeyler var mı?

 

ERDOĞAN ÇAKMAK: Ben öncelikle bize bu fırsatı verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Öncelikle kurucu arkadaşlarıma, zor zamanlarımızda ve sendikal yeni mücadelemizin başladığı bu dönemlerde bizlere maddi ve manevi olarak katkı veren, üye olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Onların desteği ve katkısı ile hergün daha da büyüyoruz. Onlardan aldığımız güçle daha da büyümek, güçlenmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

          VİDEO MONTAJ KURGU :  BİRSEN KALKAR 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Hürriyetçi, Sağlık-Sen, de, Kuruldu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı