Haber Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:57 Bu haber 569 kez okundu
 
İlkadım Belediyesi Atık İlaçları Toplayıp İmha Edecek
İlkadım Belediyesi Atık İlaç Projesi ile şehrin tarihi geçmiş ve biten ilaçları doğaya zarar vermeden imha edecek.
SAĞLIK Haberi
İlkadım Belediyesi Atık İlaçları Toplayıp İmha Edecek

İlçenin çeşitli yerlerine konulacak olan atık ilaç toplama noktaları ile tarihi geçmiş veya bozulmuş ilaçların doğru şekilde toplanması sağlanacak.Toplanan ilaçlar daha sonra doığaya ve çevreye zarar vermeden imha edilecek İlk.

 

Atık ilaç toplama noktalarının ilk  etapta yaşam yoğunluğunun fazla olduğu mahallelerin aile sağlık merkezlerine konulması hedefleniyor.

 

 

“Çevre ve insan sağlığı için kolları sıvadık”

 

Bilinçli atık toplama ve toplumun bu konuda teşvik edilmesi gelecek nesiller için büyük önem taşımakta olduğunun altını çizen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Evlerimizde bulunan son kullanma tarihi geçmiş, kullanılmayan atık ilaçların, çöpe ve lavabolara dökülerek çevreye, canlılara olası zararlarını önlemek, havaya, suya, toprağa geçerek, besinler  ve içilen sular ile hayatımıza yeniden girip oluşturacağı ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmek için kolları sıvadık.

 

 

“İlk etapta aile sağlık merkezlerine konulacak”

Öncelikli olarak ilçemizde tüm mahallelerimizi aile sağlık merkezlerine koyacağımız korumalı kutularda toplanan ilaçlar daha sonra ekiplerimiz tarafından alınacak. Uygun şekilde, doğaya zarar vermeden imha edilen ilaçlar sayesinde çevre kirliliğinin önüne de geçmeyi hedefliyoruz. Bu projemiz için özel olarak kullanıma sunduğumuz “444 55 06 “Alo Atık Hattımızı” arayan vatandaşlarımıza ekiplerimiz her konuda yardımcı olacak.

 

Kullanılmayan her ilaç, bizim milli servetimizdir. Vatandaşlara tavsiyemiz; ilaçlarını mutlaka kendilerine doktorunun ve eczacısının tarif ettiği şekilde kullanmaları, uygun zamanda bitirmeleri ve tedaviden gerçek verimi almalarıdır. Biz de bu projemizle ne kadar, hangi miktarda, hangi tür ilaçtan atıklar olduğunu, hangi tür ilaçların fazladan evlere ulaştığını ve kullanılmadan atıldığını ortaya çıkarmış olacağız. Böylece bu ilaçların daha az reçete edilmesini yardımcı olacağız” diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İlkadım, Belediyesi, Atık, İlaçları, Toplayıp, İmha, Edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı