Haber Detayı
14 Ekim 2021 - Perşembe 16:39 Bu haber 763 kez okundu
 
İMO'dan sahile inceleme
Samsun 19 Mayıs Dereköy ve Atakum sahillerinde meydana gelen kıyı tahribatını yerin inceleyerek rapor oluşturmak İnşaat Mühendisleri Odası (IMO) Genel Merkezi Kıyı-Liman Uzmanlık Kurulu Üyesi Dr. Yüksek Mühendis Işıkhan Güler Samsun'a gelerek incelemelerde bulundu.
YAŞAM Haberi
İMO'dan sahile inceleme

Samsun'un 19 Mayıs İlçesi Dereköy Balıkçı Barınağı, Atakum Ilçesindeki Körfez Yat Limanı ve sahilini inceleyen Dr. Yüksek Mühendis Işıkhan Güler, daha sonra Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'yi makamında ziyaret ederek fikir alış verişinde bulunuldu. Başkan Deveci, Türkiye'nin en güzel sahillerinden olan Atakum sahiline herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Ziyaret sonrası IMO Samsun Şubesi Konferans Salonunda, İnşaat Mühendisleri Odası (IMO) Genel Merkezi Kıyı-Liman Uzmanlık Kurulu üyesi Dr. Yüksek Mühendis Işıkhan Güler ve İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü basın toplantısı düzenledi. Başkan Cevat Öncü, Dr. Yüksek Mühendis Işıkhan Güler'in davetlileri olarak Samsun'a gelmesi ve incelemelerde bulumasından dolayı de teşekkür etti.

Dr. Yüksek Mühendis Işıkhan Güler ise "Şubemizin davetlisi olarak bir takım incelemelerde bulunmak üzere Samsun'a geldim. Dereköy Balıkçı Barınağında ve Körfez Yat limanında gerekli teknik olarak inceledik. Türkiye'nin en güzel sahillerinden bir tanesi Samsun sahilleri olduğunu gördüm. Kumu ise çok kaliteli. Kıyı alanlarında yapılan yanlış ve eksik yapılar geri dönülmez yaralar bırakıyor. Bu sahillerin değerini bilmeli ve sahip çıkmalıyız. Doğaya saygı göstermeliyiz. Dereköy'de kumsal kayıp olma noktasına gelmiş. Bu kayıp sadece kumsal değil, insanlık için bir kayıptır. Denize müdahale olmaz. Barınağın doğusu erozyona uğramış. Müdahale ederken, etkilerine dikkat edilmemiş. Plansız yapılan Yat Limanının olumsuz etkileri şuanda görünüyor. Bunu değiştirilirken dikkat edilmelidir. Kurupelit yat limanı doldurulmak yerine tarama ile kumu temizlenerek kullanıma devam edilebilir" diye konuştu.

Ayrıca Güler, daha açıkta yapılması düşünülen yeni mendrek yapısının Atakum sahillerindeki tahribati artırabileciğine dikkat çekti.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İMO'dan, sahile, inceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı =file_get_contents('http://anti-adblock.adnow.com/aadbAdnow.php?ids=863862,863864,863865');