Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 17:05 Bu haber 1959 kez okundu
 
İYİ Parti’den Dünya Kadınlar Günü Kutlaması
Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından sorumlu İYİ Parti Samsun İl Başkan Yardımcısı Hatice ŞİMŞEK, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününü kutladı.
- Haberi
İYİ Parti’den Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

 

 

İl Başkan Yardımcısı Hatice ŞİMŞEK yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tüm dünyadan önce Türkiye’de verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmektedir. Başta ülkemiz olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde kadınların en temel haklarının büyük ölçüde kâğıt üstünde kaldığı bilinmektedir.

 

Türk kadını tarihimizin en eski dönemlerinden bulunduğumuz çağa kadar toplumsal hayatımızın millet ve devlet yapımızın odağında yer almış her dönemde ihtiyaç htiğimiz fedakârlıkların en yücesini yapmıştır.

 

Türkiye’de ve dünyada kadınların erkeklerle eşit koşullarda ve insanca yaşama isteğinin giderek güçlendiği bir dönemde, kadınların karşı karşıya kaldığı tehditler, kadınların haklarına yönelik saldırılar da giderek artmaktadır.

 

İYİ PARTİ olarak, kadınların başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında daha çok rol almaları gerektiğine inanıyoruz.  Mustafa Kemal ATATÜRK, Birleşmiş Milletlerin 20 yıl sonra kabul ettiği, Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi'nin 1. ve 2. maddesi ile yayımladığı ilkeleri, çok daha önce dile getirmiş, kadınlarımızın siyasal ve sosyal haklarına da kavuşması gerektiğine inanıyordu.

 

İYİ Parti Samsun İl Başkanlığı olarak kadınların hakları ve özgürlükleri için bir mücadele ve dayanışma günü olarak gördüğümüz 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nün 85. yıldönümünü kutluyor, hakları için mücadele eden ve direnen tüm kadınların mücadelesini gönülden destekliyoruz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İYİ, Parti’den, Dünya, Kadınlar, Günü, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı