Haber Detayı
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 18:00 Bu haber 1666 kez okundu
 
İYİ Parti’den Salıpazarı’ndaki ağaç katliamına tepki
İYİ Parti Salıpazarı İlçe Başkanı Şakir Şahin, Salıpazarı’nda Orman Müdürlüğü tarafından Salıpazarı’nda gençleştirme ve seyreltme adı altında yapılan ağaç kesimlerine sert tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti’den Salıpazarı’ndaki ağaç katliamına tepki

AĞAÇLAR BİLİNÇSİZ İŞÇİLERİN VE MİTEAHHİDİN İNSAFINA BIRAKILMIŞ

 

Son günlerde Salıpazarı ilçesinin köylerinde ve  orman arazilerinde ağaç kesimlerini ve ormanlık alanlarımızın hızla yok olmaya doğru gittiğini izlediklerini belirten İYİ Parti Salıpazarı İlçe Başkanı Şakir Şahin,

 

 

“Ormanlarımız ve ciğerlerimiz yanarken, Salıpazarı’nda Orman İşletme eliyle ağaç katliamı yapılıyor. Burada seyreltme  ve gençleştirme adına ağaçlar katlediliyor. Katledilen ağaçlarda Orman İşletmenin işareti olmadığı gibi denetimi de teknik elemanı da  yok! Ağaçlar müteahhidin ve bilinçsiz işçilerin insafına bırakıldı.Ağaç katliamı yapılıyor.” Dedi.

 

 Şakir Şahin konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

" Bugüne kadar gözü gibi bakıp koruduğu , yakacak için kıyamayıp kesemediği ağaçların göz göre göre yok olmasına üzülen halkımıza, kesimin neye göre, neden yapıldığı hakkındaki sorulara orman yetkililerinin bilgi vermedikleri aşikardır .

 

Seyreltme ve yaşlı ağaç kesimi yapıldığı iddia ediliyor ancak,  kesilen ağaçların çok genç uzun sağlıklı oldukları görülmektedir.  Bu genç ağaçların kesimi  ilçemizin halkını üzmekte ve kaygılandırmaktadır. Görülen o ki yapılan kesimler  seyreltme değildir. Bu konuda tespitin neye göre yapıldığının biran evvel Salıpazarı kamuoyuna açıklanma mecburiyeti vardır . Bizler ciddi anlamda ağaç katliamı yapıldığı endişesindeyiz.

 

Böyle ağaç kesinleri ilçemizde devam ederse ormanların yok olması dolayısı ile oksijen depolarımızın ve güzelliklerin yok olması  kaçınılmazdır. Orman köylüsü , ormanı koruyup yetişmesinde emeği geçenler bir dal alsalar gerekli cezai işlemler aniden yapılmaktadır. Bu konuya hassas bakan  yetkililer ormanların yok olmasına da önem vermelidir. Orman işletme müdürlüğü ilçemizde bugüne kadar hangi ağaç türünü dikti ve orman yetiştirdi örneği varsa  bilgilendirmelerini rica ediyorum.

 

Genç ve sağlam ağaçların kesimi ilçemizin arazilerinde toprak kaymalarına ve sel felaketlerin oluşumuna sebep olmaktadır . Bunu da en iyi bilmesi gerekenler bu kurumun yetkilileridir.  Bizler ; kesilen ağaçları orman işletme müdürlüğünün teknik elemanları mı tespit ederek damgalıyor; yoksa ihaleye verilen firmanın  ellerinde ağaç kesme motorları ile  önüne gelen ağaca genc yaşlı demeden hızar vuran  vasıfsız  şirket elemanları mı belirliyor öğrenmek istiyoruz .

 

AĞAÇ KESİMİ AFGAN VE SURİYELİLERE YAPTIRILIYOR

Çok farklı söylentiler var . Kesim yapan firmaya  ster fiyatını Orman İşletmenin 70 TL  ye . Yine bir steri 250 tl ye de tıra yükleme ve nakliyeye ihale ettiği ancak firmanın hayatta bu işle uğraşmamış kesimi istiflemeyi bilmeyen Afgan ya da Suriyelilere yaptırdığı iddiaları var . Bölge insanı ciddi anlamda iş aş diye şikayet ederken bunları duymamız bizi fazlasıyla üzüyor .

Salıpazarı halkı sorumluluğunun bilincinde olan idareciler istiyor . Her işi iş bilmezlere ihale eden yöre insanını yok sayan  idarecileri değil ."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti’den, Salıpazarı’ndaki, ağaç, katliamına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı