Haber Detayı
22 Nisan 2020 - Çarşamba 17:18 Bu haber 1275 kez okundu
 
Karantina Meskenlerde Elektrik Tüketimini Artırdı
YEPAŞ, Koronavirüs nedeniyle uygulanan karantina döneminde meskenlerde elektrik tüketiminin arttığını açıkladı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Karantina Meskenlerde Elektrik Tüketimini Artırdı

Türkiye genelinde alınan idari karar sonrasında berber, kafe, restoran gibi pek çok ticarethanenin kapalı olduğu, bazı sektörlerde üretimin ciddi anlamda sonlandığı bu zor dönemde toplam elektrik tüketiminde önemli bir düşüş gözleniyor.

 

Ticarethane ve sanayideki elektrik tüketimindeki gerilemeye karşın virüsten korunmak için evde kalan kişilerinin sayısının giderek arttığı bu süreçte mesken abonelerinin elektrik tüketiminde ise artış gözlendi.

 

YEPAŞ tarafından yapılan açıklamada, “Mart ve Nisan aylarının aynı dönemleri üzerinden yapılan incelemede bölgedeki toplam elektrik tüketiminde 20’nin üzerinde bir düşme meydana gelirken, mesken amaçlı kullanımlarda ise toplam 9,7 oranın da artış meydana geldi. Mesken abone grubundaki artış oranı Samsun ilin de 11,6’yı buldu.” denildi.

 

YEPAŞ BÖLGESİNDE TAHMİNLEME YAPILMADI

 

Açıklamada “Korona Virüs ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla EPDK tarafından 3 Nisan 2020 tarihinde alınan bir karar gereğince karantina altına alınan bölgelerde tahmini tüketimler üzerinden fatura düzenlenmesine izin verildiği, şeklindedir ancak YEPAŞ olarak sorumluluk alanımız içinde karantina altına alınan bölgelerde bu uygulamanın yapılmadığı ve tahminleme üzerinden fatura düzenlenmediği” belirtildi.     

 

“Tüm bu uygulamaya rağmen özellikle mesken amaçlı kullanımlardaki tüketim artışını fark edemeyen müşterilerimize göre yüksek gelen faturalara sebebiyle tahminleme yapıldığı endişesine kapılmış olabilirler, müşterilerimiz müsterih olsunlar ki şu ana kadar bölgemizde tahminleme ile elektrik faturası düzenlenmesi uygulaması yapılmamıştır” ifadeleri yer aldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Karantina, Meskenlerde, Elektrik, Tüketimini, Artırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı