Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 17:55 Bu haber 1991 kez okundu
 
Kimya Mühendisleri Odası'ndan Temizlik ve Hijyen Maddeleri Uyarısı
Kimya Mühendisleri Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir, Coronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle sahte ürünlerin ve fırsatçıların ortaya çıktığını belirterek; en iyi temizlik ve hijyenin su ve sabun ile yapılabildiğini söyledi.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Kimya Mühendisleri Odası'ndan Temizlik ve Hijyen Maddeleri Uyarısı

Temizlik için kimyasal ürün seçerken en az zehirli olanların tercih edilmesi gerektiğini ve kolonyanın da etil alkolden yapılmış olmasına dikkat edilmesini, belirten Osman Nuri Pilgir; temizlik ve hijyen için kullanılacak malzemelerle ilgili olarak uyarılarda bulundu.

 

Osman Nuri Pilgir konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“2019 yılında siyanürden meydana gelen ölümler, şimdi ise Istanbulda  sahte rakı üretimi neticesi 20 kişinin hayatını kaybetmesiyle yeniden kimyasalların dağıtımı ,depolanması ,satışı  hususlarının kontrollü ve mesleki denetimlerinin önemi bir kez daha gündeme gelmiştir.

 

Kısa bir süre içerisinde Çin’in Wuhan eyaletinde başlayarak dünyaya yayılım gösteren ve pandemiye yol açan Coronavirüsü (COVİD-19) ile ilgili ciddi ve üzücü sonuçlar ortaya çıkmakta, ülkemizde de ne yazık ki hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmaktadır.

 

Dünyada böyle bir salgın meydana gelmişken ülkemizde gözleri paradan başka hiçbir şeyi görmeyen ve insanlıktan nasibini almamış mahluklar tarafından  ya merdiven altı diye tabir edilen ve insan sağlığına uygun olmayan birçok kimyasalın kullanıldığı sahte ürünler yada kolonya, el dezenfektanı, maske vb. ürünler fahiş fiyatla  piyasaya sürülmüş yada sürülmek üzere stoklandığı görülmektedir.

 

 

EL DEZENFEKTANLARI VE KOLONYALARDA ETİL ALKOLE DİKKAT!

 

Gerek el dezenfektanlarında gerekse kolonyalarda İzo-propil alkol yada etil alkol kullanılmış olması gerekmektedir. Halkımızın bunları alırken özellikle etiketlerindeki içeriklere dikkat etmesi  ve metilalkol (metanol) içerikli ürünlerden uzak durması gerekmektedir.  Kolonyalar, 70-80 etil alkol içeren çözeltidir. İçine çeşitli koku verici maddeler eklenmiştir. El dezenfektanları ise izopropil alkol çözeltisidir (60 ve üzeri olması önerilir).

 

EN İYİ TEMİZLİK SU VE SABUNLA YAPILAN

 

En iyi kişisel temizlik ve hijyen su ve sabun ile yapılabilir. Kaliteli suyun önemi çok daha anlaşılması gerekmektedir.Bunun için şehir şebeke sularının, İnsani içme ve kullanma suyu yönetmeliğine uygun olması bu günlerde daha da önemli bir hale gelmiştir.

 

KİŞİSEL TEMİZLİK VE HİJYEN İÇİN BUNLARA DİKKAT!

 

Değerli Halkımız yukarıda özetlediğimiz sebepler doğrultusunda;

- Kişisel temizlik ve hijyen için su ve sabun kullanmak yeterlidir. Ellerinizi sabunlu su ile daha sık yıkayınız.

- Kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri; su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda kullanılabilir.

- Aşırı kolonya kullanımı cildi tahriş eder. Çocuklarda ve hassasiyeti olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

- Ellerde yara var ise alkol kullanılmamalıdır.

 

EV TEMİZLİĞİNDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

 

1-Kimyasal madde içeren ürünleri satın alırken mümkün olduğunca daha az zehirli, daha az tehlikeli malzemeleri tercih edin!

2-Aldığınız ürünün etiketini inceleyin ve kullanma talimatlarını mutlaka okuyun!

3-Ürünleri, sadece etiketinde belirtilen kullanım amacına uygun kullanın!

4-Ürünleri orijinal kaplarında, kapakları iyice kapalı şekilde, mümkünse kilitli dolaplarda muhafaza edin!

 

DİKKAT BU MADDLERİ SAKIN KARIŞTIRARAK KULLANMAYIN!

 

Daha iyi temizleneceği inancı ile çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücüler, lavabo açıcılar, sirke gibi maddelerin birbirleri ile karıştırılmaları veya aynı yüzeye art arda uygulanmaları, ölümcül derecede zehirli gazlar çıkarabilmektedirler. Bu gazlara maruz

kaldığında bayılanlar, baygın halde aynı gazı solumaya devam ederek ölüme kadar zehirlenebilir!

 

YÜZEY TEMİZLEYİCİLERİ ÇAMAŞIR SUYU İLE TEMAS ETTİRMEYİN!

 

Yüzey temizleyicilerini, çamaşır suyu ile ASLA TEMAS ETTİRMEYİNİZ. Çünkü yüzey temizleyicideki “amonyak” ile çamaşır suyundaki “klor” birleşince, ciddi solunum problemlerine ve hatta ölüme sebep olabilecek kloramin gazı ortama yayılır.

 

-Bir üründe tehlike işareti bulunmaması, güvenli olduğu anlamına gelmez! Kimyasal madde içeren tüm ürünleri dikkatli kullanın!

- Hem kişisel hijyen için, hem ev temizliğinde aşırı malzeme kullanmak tehlikelidir. Daha fazla temizlik ürünü, daha fazla hijyen anlamına gelmemektedir. "

 

-Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan 14 önemli kurala uyun!"

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kimya, Mühendisleri, Odası'ndan, Temizlik, ve, Hijyen, Maddeleri, Uyarısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı