Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 16:41 Bu haber 3124 kez okundu
 
Mehmet Özdağ Türkiye'deki digital dönüşümü yazdı
Mehmet Özdağ'ın Digital Dönüşüm ile ilgili yazısı
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Mehmet Özdağ Türkiye'deki digital dönüşümü yazdı

Dijital Dönüşüm ve Türkiye Bu Dönüşümün Neresinde?

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Samsun Şubesinde; Dijital Dönüşüm konulu bir söyleşi yaptık gençlerle. Güncellediğim söyleşi notlarımdan çarpıcı bulduğum tespitleri sizlerle paylaşmak istedim.

 

Dijital Dönüşüm, bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımı ile iş süreçlerinin ve bilgilerin hızla, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital (elektronik) ortama taşınması olarak tanımlanıyor. Endüstri 4.0 ise Dijital Dönüşümün gerçekleşmesine yardımcı olan, nesnelerin interneti, internet ve siber sistemler ve yapay zeka uygulamalarından oluşan bir değerler bütünüdür.

İnternete bağlı olarak çalışan cihaz sayısı 20 milyarı aştı

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde rutin ve öngörülebilir meslek dallarında yapay zekâ hakimiyeti artacak, çok yaratıcılık ve zekâ gerekmeyen işlerin önemi azalacaktır. Yapay zekanın en fazla etki edeceği ve hızlı yaygınlaşacağı sektörlerin otomotiv, telekomünikasyon, sağlık ve finansal hizmetler olması beklenmektedir.

 

En çok ihtiyaç duyulacak meslek alanları ise; veri analizi ve bu alandaki bilim insanları, yapay zekâ ve makine öğrenimi uzmanları, süreç otonomizasyonu uzmanları ile internete bağlı olarak çalışan cihaz sayısının 20 milyarı aştığı günümüzde siber güvenlik uzmanları olarak öne çıkmaktadır. 

 

Türkiye dijital dönüşümün neresinde?

 

G. Kore’de kilometrekare başına 6 kilometre fiber optik kablo düşerken, Türkiye 300 metrelik fiber kablo uzunluğu ile altyapıda oldukça gerilerde kalmıştır. (2017 verileri)

Türkiye’nin dünyadaki yapay zeka patentlerinden aldığı pay ise binde ’in altındadır.

 

Gençlerimizin, toplumumuzun dijital beceri düzeyi ne durumda?

 

Türkiye’de 16-74 yaş aralığındaki bireylerin yalnızca 34’ünün temel düzeyde ya da temel düzeyin üzerinde dijital becerileri varken, Avrupa Birliği ortalaması 57’dir.

 

Temel düzeyde ya da temel düzeyin üzerinde dijital becerilere sahip iş gücü oranı ise Türkiye’de 46 olup, Avrupa Birliği ortalaması 65’dir.

 

Türkiye’de çalışmayan, eğitim ve öğrenim görmeyen 20-24 yaş aralığındaki genç nüfusun oranı 33’dür. Bu oran Almanya ve Hollanda’da 9’dur.*

 

Ne yapmalı? 

 

Türkiye’nin, toplumsal dijital beceriler ve teknik altyapıda gelişmiş ekonomilere kıyasla çok gerilerde olduğu görülmektedir.

 

Ülkemizin gerçek bekaa sorunu; yıllardır hakim olan siyaset anlayışının ve günlük siyaset dilinin, bu çağın elektriği olarak görülen yapay zeka süreçlerine olan uzaklığı ve ilgisizliği nedeniyle geride bıraktığımız iki yüzyılda üç sanayi devrimini ıskalayan ülkemizin dördüncüyü de ıskalamak üzere olmasıdır.

 

Bir an önce katılımcılığı destekleyen, güven ve korumayı sağlayan, kapsayıcı, geliştirici ve sosyal politikalar ile Dijital Dönüşüm Ulusal Stratejisi ve hedefler belirlenmeli, toplumun dijital becerilerinin geliştirilmesi ulusal politika olarak belirlenmelidir.

Ulusal eğitim sistemi her yaşta insanlarımızın dijital beceri düzeyinin artırılmasına dönük bir içerik ve model ile yeniden yapılandırılması, hayat boyu öğrenme kapsamında tüm eğitim süreçlerine yayılması sağlanmalıdır.

 

Gelecek düşünen aklın geleceğidir. Özgür iradenin geleceğidir. 
Belki zor olacak ama biz kazanacağız. (Dr. Erdal Atabek)

 

*Türkiye Elektronik Sanyicileri Derneği (TESİD) - Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu - Ocak 2019

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mehmet, Özdağ, Türkiye'deki, digital, dönüşümü, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı