Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 18:29 Bu haber 3433 kez okundu
 
Mehmet Özdağ Yerel Yönetimlerde Enerji tasarrufunu yazdı
Yazarımız Mehmet Özdağ, yerel yönetimlerde enerji tasarrufunun önemi ve yapılması gerekenleri anlattı
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Mehmet Özdağ Yerel Yönetimlerde Enerji tasarrufunu yazdı

Yerel yönetimlerimiz kısa dönemde giderlerini azaltıcı, uzun dönemde kazanç sağlayıcı, hepsinden önemlisi de istihdam yaratıcı projeleri bir an önce uygulamaya koymak zorundalar.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesinin elektrik tüketim rakamları ile konuyu açalım.

 

2018 yılında SASKİ, SAMULAŞ ve Büyükşehir Belediyesi olarak üç kurumsal başlıkta harcanan elektrik miktarı toplamı 117 Milyon kilovatsaat olarak gerçekleşmiş. Bu tüketim miktarı ayda ortalama 100 Tl elektrik faturası ödeyen 52 bin hanenin tükettiği elektriğe bedeldir. Bu tüketim, yürürlükteki tarifelerle hesaplandığında vegi ve fonlar dahil yılda yaklaşık 70 Milyon Tl tutarında bir maliyet oluşturmaktadır.

 

Atakum Belediyesinin de 2018 yılında 7,5 Milyon Tl enerji giderleri olduğu görüyoruz.

 

Büyükşehir Belediyesi elektrik giderlerini azaltmak ve  verimlilik için,  geri kazanım projeleri uygulamaya koymuş.

 

Bu projeler kapsamında,  Avdan Biyogaz 1,2 megavat, SASKİ Tekkeköy Arıtma HES 400 kilovat, SAMULAŞ GES’in 250 kilovat kurulu enerji güçleri var. Ayrıca park ve bahçe aydınlatma armatürlerinin LED dönüşümü yapılmış.

 

Tüm projeler toplamı ile yılda 6 milyon kilovatsaat elektrik üretimi ya da tasarrufu yapıldığını ve 3 milyon tl civarında bir kazanım elde edildiğini söylemek mümkün.

 

Bu küçük ölçekli örnekler bile ortaya koyuyor ki; yenilenebilir enerji projeleri ve enerji verimliliği çalışmaları kazanç sağlayıcı, hepsinden önemlisi de istihdam yaratması bakımından yerel yönetimlere yeni olanakları sunmaktadır.

 

Ülke Yönetiminin Gündeminde Enerji Verimliliği Yok

 

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki hedeflere yönelik reform paketi 10 Nisan tarihinde açıklandı, enerji verimliliğine dönük somut hiç bir adım hala yok!   

 

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, 1935 yılında kanunla  kurulan Elektrik İşleri Etüt İdaresinin 2011 yılında KHK ile kapatılıp, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne çevirilmesi, nihayetinde de 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tümden kapatılması ve deneyimli kadrolarının dağıtılması başka türlü nasıl izah edilebilir.

 

Enerji Verimliliği Kanunu 2007 yılında çıkartıldı. Bu kanuna göre sanayi, ulaşım, konut vs pek çok alanda verimlilik artırıcı çalışmaların yapılmasını gerektiren yönetmelikler de yayınlandı.  Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında 2017 yılına kadar tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alınması gerekiyordu. Yönetmelik tam beş kez değişikliğe uğradı, somut hiç bir adım atılmadı ve enerji kimlik belgesi alınması 2020’ye ertelendi. Halen tüm binaların en fazla yüzde 7,5’i EKB’li.

 

Endüstriyel işletmeler ve kamu binalarından yapılması gereken enerji etütleri tamamlanmadı,  

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu ve giderek derinleşen ekonomik kriz ortamında bile 2018 yılında 43 Milyar Dolar enerji ithalatı yaptığı düşünüldüğünde; merkezi yönetimin yıllardan buyana zorunlu enerji verimliliği uygulamalarını ertelemek, dışında pek bir şey yapmadığı ortadadır.

 

Yasa ve yönetmeliklerle yapılması gerekli çalışmaları beklemek toplumun enerji maliyetini artırıyor, ekolojik dengeyi bozuyor, iklim değişikliğini tetikliyor.

 

Yerel Yönetimlerde Enerji Yönetim Birimleri Kurulmalıdır

 

Büyükşehir ve bağlı alt belediyelerde enerji tüketim değerlerine bakılmaksızın  Enerji Yönetim Birimleri kurulmalıdır.  Belediye ve iştiraklerinin enerji etütleri yapılarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunulmalıdır.

 

Bu etütlere göre içme suyu, arıtma, atık, ulaşım, aydınlatma vs tüm alanlarda tasarruf potansiyelleri ve bu potansiyellerin kazanıma dönüşmesini sağlayacak verimlilik artırıcı projeler bir an önce uygulamaya konulmalıdır.

 

Yerel yönetimler, enerji tüketim alışkanlıklarını değiştirerek tasarruf sağlamak üzere, önce kendi çalışanlarına, sonra da halka açık enerji verimliliği, enerji tasarrufu, eğitimleri, programları düzenlemelidirler.

 

Kent merkezlerinde yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerdeki büyük ilan panolarında (billboard) etkili görsellerle halka enerji tasarrufu bilinci aşılanmalıdır.

 

Çare enerji verimliliği ve tasarruf yöntemleri ile doğa ve toplum belediyeciliğindedir.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Mehmet, Özdağ, Yerel, Yönetimlerde, Enerji, tasarrufunu, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı