Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 15:43 Bu haber 2247 kez okundu
 
MHP’li Erhan Usta’dan Samsun’a İleri Teknoloji Endüstri Bölgesi kurulması için yasa teklifi
MHP Samsun Milletvekili Erhan USTA, Samsun’a İleri Teknoloji Endüstri Bölgesi kurulması için kanun teklifi verdi.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
MHP’li Erhan Usta’dan Samsun’a İleri Teknoloji Endüstri Bölgesi kurulması için yasa teklifi

SAMSUN DA BU İMKANDAN YARARLANSIN

Samsun’un tıbbi malzeme ve sağlık sektöründe üretim yapan 40 yıllık tecrübeye sahip şirketlere ev sahipliği yaptığını belirten Erhan Usta, “ Bu şirketlerin temsilcileri, 2011 yılında Samsun Medikal Sanayi Kümelenme Derneğini kurmuşlar, işbirliği içerisinde çalışarak kümelemenin avantajlarından yararlanmak istemişler fakat Devletten gereken desteği görememişlerdir. Henüz fiziki mekân için bir arazi tahsisi yapılmamıştır.

Bu Kanun Teklifiyle Samsun kıyı şeridinde bir ileri teknoloji endüstri bölgesi kurulması amaçlanmaktadır. Son dönemde yapılan kanuni düzenlemelerle Trabzon, Rize ve Zonguldak illerinde kıyı şeridinde endüstri bölgeleri kurulması imkânı getirilmiştir. Samsun da bu illerle benzer coğrafi özelliklere sahip olmasına rağmen bu imkândan faydalanamamaktadır. “ dedi.

SAMSUN’DA YATIRIM TEŞVİK EDİLECEK

 Bu Kanun Teklifiyle tematik ileri teknoloji merkezi kurulmasının öngörüldüğünü ifade eden Erhan Usta, “Bu haliyle bu endüstri bölgesi Türkiye’de bir ilk olacaktır. Bu iş için Samsun’un tercih edilmesinin temel nedeni tıbbi alet üretimine ilişkin Samsun’daki bilgi birikimi ve mevcut üretim tesisleridir. Burada amaç, bilgi ve teknoloji üretilerek Samsun’daki üretimin çok daha ileri teknoloji ve katma değer seviyesine ulaştırılmasıdır. MR, tomografivb. cihazlarının üretilmesini de kapsayacak bir üretim bölgesi kurulabilecektir..

Kanun Teklifi metninde bu bölgede yatırım yapacak yerli ve yabancı firmaların asgari olarak stratejik yatırım teşviklerinden yararlanması öngörülmektedir. Tematik bir endüstri bölgesi olması nedeniyle buradaki yatırımlar çok özel teşviklerden de yararlandırılabilecektir. Kanun Teklifiyle ortaya konulan fikir Onuncu Kalkınma Planında ve ekindeki dönüşüm programlarında yer alan amaç, politika ve hedeflere hizmet eder niteliktedir. “ diye konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: MHP’li, Erhan, Usta’dan, Samsun’a, İleri, Teknoloji, Endüstri, Bölgesi, kurulması, için, yasa, teklifi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı