Haber Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 18:27 Bu haber 2080 kez okundu
 
Milli Teknoloji Zirvesi Samsun'da başladı
Samsun Üniversitesi tarafından 19 Mayıs Gençlik Kampı'nda düzenlenen 13-14 Aralık 2018 tarihleri arasında devam edecek olan 'Milli Teknoloji Zirvesi'nin açılış programı yapıldı.
BİLİM-TEKNOLOJİ Haberi
Milli Teknoloji Zirvesi Samsun'da başladı

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katıldığı zirvede bir konuşma yapan Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, "Kendi potansiyelimizi ve gençlerimizin milli teknolojiyle ilgili farkındalıklarını artırabilmek için böyle bir etkinlik düzenliyoruz. Üniversiteler yeni bilgilerin üretildiği, yeni bakış açılarının filizlendiği, yeni projelerin geliştirildiği yerlerdir. Bu nedenle üniversiteler bilim ile hayatı, teknoloji ve sanayiyi buluşturan yerler olma çabası içerisinde olmalıdır. Samsun Üniversitesi toplumun ihtiyaçlarını önde tutarak öncelikle şehrine, bölgesine ve ülkesine daha sonra bilim dünyasına faydalı bireyler yetiştirmeyi, projeler üreterek milletimizle beraber olmayı hedeflemektedir." dedi.

Mili üretime vurgu yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, "Ülkelerin kalkınmasında ve gelişmesinde en önemli unsurlardan biri de kendi yerli üretimini hayata geçirmesidir. Kendi üretimini kendisini yapmasıdır. Ülkemizde her alanda bir gelişme var. Milli teknoloji alanında son dönemde büyük yollar kat edildi. Umarım ülkemiz birlik ve beraberlik içerisinde her türlü yıkıcı terör unsurlarının üstesinden gelerek demokratik ve bağımsız bir şekilde varlığını devam ettirir. Ülkemizde bu gelişmeler böyle devam eder. Ancak bu şeklide biz dışarıya döviz vermeden kendi üretimimizi kendimiz yaparak, kolay bir şekilde kalkınırız diye düşünüyorum. Bu zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorum."şeklinde konuştu.

Samsun Valisi Osman Kaymak da katılımcıları Samsun'da ağırlamaktan ve  böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük şeref duyduğunu belirterek, " Bugün burada ileri teknolojinin ülkemizde geliştirilmesine yönelik çalışmalara ve bu yönde özellikle gençlerin teşvik edilmesine odaklanan Milli Teknoloji Hamlesi” vesilesiyle bir araya geldik. Geleceğin katma değerli ürünlerinin ülkemize kazandırılmasının, milletimize katkılarının bilimsel olarak ortaya konulmasını hedefleyen bu zirve ile milli ve özgün kavramlarla bu alandaki dönüşüme yönelik fikir ve önerilerin önünü açacağız.

Ülkemiz, özellikle Savunma Sanayi’ndeki milli atılımı ile dünya ölçeğinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Yüksek çözünürlüklü gözlem haberleşme uyduları ve alt sistemleri, uydu fırlatma sistemleri, uydu veri işleme, depolama ve bilgi destek sistemleri konusunda önemli neticeler alınmaktadır. Terörle mücadelede aktif olarak kullanılan İHA ve SİHA'lar ile ilklere imza atılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri İHA'ları bu kadar etkin kullanabilen dünyadaki üç ülkeden biridir. Sağlık, ulaştırma, iletişim alanlarında da iş insanlarımız çok büyük gelişmelere öncülük etmektedirler. Milli Teknoloji Hamlesi Türkiye’nin bu tür girişimlerini artırarak, teknoloji üretip, tasarlayan bir ülke haline gelebilmesi yönünde hedefleri ortaya koymaktadır. Akıllı sistemler ve yüksek teknoloji gençlerin çok daha ileri seviyede başarılara imza atmalarını desteklemektedir.”diye konuştu.

 

 Programda Samsun Üniversitesi tanıtım filminin ardından Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu tarafından zirveyle ilgili sunum gerçekleştirildi.

'Milli Teknoloji Zirvesi'nin açılış programına ayrıca, 19 Mayıs Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve ülkemizin çeşitli illerden gelen çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Milli, Teknoloji, Zirvesi, Samsun'da, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı